Quote Originally Posted by Srachi View Post
Chiar nu stiu cum puteti da bani seriosi pe editile astea, primiti niste statuete urate, de plastic ieftin si la bani multi iar joc fizic ioc. Nu am inteles niciodata colectionarii de jocuri si editii speciale, fiecare cu placerile lui dar sa nu dea astia si un disc acolo deja ii bataie de joc.

Nu face obiectul thread-ului, dar sunt total de acord.
Ador unele editii de colectie (nu si HFW), imi place sa vad un unboxing la ele si atat, mi-a trecut. Inteleg 1-2-3 editii, strict ca obiect de design, dar mai e doar un pas pana la obsesie.
Suntem o societate bazata pe consum, de multe ori nejustificat, mai ales cand e vorba de colectionari, printre care ma numar si eu, dar mult mai cumpatat.
Hoarding-ul de collector's editions poate fi considerat o investitie daca planuiesti sa le vinzi, doar ca majoritatea colectionarilor le aduna pur si simplu, ocupand spatiu prin casa cu stive de cutii si statuete, ca o analogie la bibelourile pe care le aveau ai nostri in servanta.
Sunt nerabdatori cand vine coletul, apoi bucuria de a face unboxing, de a poza plasticul mult dorit, si de a-l stivui. Apoi o iau de la capat.
De altfel, scopul acestui thread e si de a-si glorifica achizitiile, pana la urma daca nu ti le admira oamenii din jur, satisfactia scade enorm.
Din pacate viata e mult prea scurta sa faci hoarding ca apoi "urmasii" tai sa-ti vanda la gramada tot ce ai acumulat in ani buni, pe un pret derizoriu.

Lipsa discului din HFW Collector's arata inca o data cat de tolerant e clientul in fata corporatiilor.
Am citit ca in UK HFW s-a cumparat in proportie de 70% in editia de PS5, desi e cu 10£ mai scumpa fata de cea de PS4.
Pe un grup FB, un american zicea ca a luat-o pe cea de PS5 pt ca oricum 10$ sunt maruntis .

Eu am primit Special Edition cadou, altfel as fi fost iar chibzuit si l-as fi luat la jumatate de pret, mai tarziu, si cu multe patchuri la activ.
Dar cine sunt eu, daca nu un inamic al capitalismului si al societatii bazate pe consum fara discernamant? Banii vin, banii pleaca...