Neata, chiar asa e. Cauta pe net sunt o gramada de oameni care joaca cu armele de la inceput. Nu stiu cum naiba dar ei chiar creaza jocuri foarte accesibile din pct-ul de vedere al armelor, sistemelor etc. Fac o comparatie cu Nioh de ex, la care daca nu ai build si iteme pe tine, te darama aia instant si abia dai dmg.
Inca imi mentin ideea cu armurile, in afara de statele initiale de la o armura la alta, nu iti da nimic special si nu merita sa faci + pe armuri. De cand am tot jucat jocurile astea, niciodata nu am facut upgrade pe armuri. Daca doresti sa ai ressist-uri pe anumite elemente, de cele mai multe ori accesoriile fac cel putin jumate din treaba.
Nu am jucat niciodata build pe poise, pentru ca mi se pare ca abia te misti si practic incasezi toate loviturile. In mod sigur esti mai rezistent, dar nu e stilul meu de joc.
Cat despre platine, e mult al naibii de farmat si cam atat. Cel mai greu challenge din toate jocurile DSlike , pentru mine cel putin, a fost un chalice dungeon din BB, dar a fost si primul joc de genul.
Dificultatea acestor jocuri e fair, nimic OP. Cred ca de aceea au si un fanbase imens.