Da, pixel refresher sau romaneste ciclu compensare pixeli. Este de doua feluri, cel de care zici ca face automat cand stingi televizorul este facut dupa 4 sau mai multe ore acumulate de uz si aceste dureaza putin undev pana in 10 minute.
Mai este ciclul mare care se face la 2000 de ore acumulate, cand dai sa stingi TV iti apare mesaj cum ca va face unul si ca va dura mai mult si bla bla mai stiu ce. Acesta este ciclul care il poti da si manual din meniu dar nu e recomandat sa fie facut doar daca ai probleme asa ca pana la urma chiar daca nu dadeai tu manual il facea televizorul automat la fiecare 2 mii de ore adunate.

In rest inteleg, la acelasi continut rulat atata timp e mult mai expus la probleme, mai este oo functie in meniu, logo luminance adjust care ti-as sugera sa-l pui pe high daca joci asa mult acelasi joc. Televizorul obsearva logo-uri sau imagini statice si in locul respectiv diminueaza putin luminozitate, din fabrica vine setat pe normal iar asa eu nu am sesizat ochiometric acea scadere in luminozitate pe HUD-uri sau logo-uri dar poate pe high e mai agresiv si observi dar sti ca ai panoul mai protejat.