Trecand peste problemele jocului si ce am zis chiar si eu mai sus, in care vina "suprema" este la CDPR, abordarea celor de la Quantic Labs este tipic romaneasca. De cand am citit primul articol in care zicea ca firma respectiva a zis ca are doar seniori si de fapt au lucrat juniori si mai putini si bla bla si nu stiam ca-i firma romaneasca, mi-am zis - ha! astia sigur sunt romani! Iar atitudinea lor, in continuare este tipica pentru tarile astea care sunt obisnuite sa functioneze doar pe "ciupeli".

E "Dragnea-mentality" intr-un fel. Daca cineva te critica pe tine care esti o companie, gata, e clar, vrea sa te nimiceasca, dusmanii vor sa te denigreze, "defamatory video".
Adica la noi televiziunile si media intr-adevar se ocupa mostly despre denigrari si linsari mediatice, dar tipul asta a facut un video bine documentat si cu foarte bune comentarii si chiar obiective, nu si-a dat cu parerea el subiectiv.

La noi nu prea exista conceptul la firme sa vina cu un comunicat: da, am gresit, ne cerem iertare, iata cele 5 masuri pe care le vom implementa ca sa ne asiguram ca asa ceva nu se va mai repeta.
Doar din email-ul ala (se vede in video foarte clar) si e destul de evident ca leadership-ul de la Quantic Labs, oricare or fi ei, sunt unii in stare sa faca tot felul de smecherii si nu sunt oameni seriosi si pe care sa te poti baza.
E fix stilul de om care te fura la cantar, iar in regiunea noastra (noi si cateva tari din jur, mai ales Bulgaria, Moldova) inca avem o parte semnificativa din societate care se preteaza la chestii din astea, in timp ce in tarile mai dezvoltate, asa ceva mai vezi doar prin exceptii.

Tipul care a facut video chiar le si ia apararea, ca nu au avut echipe "understaffed" numeric. Dar e o tampenie - pt ca ce au facut, au pus oameni neexperimentati (adica probabil lots of juniors, interns, studenti etc), pana la urma fix tot aia e - tot understaffed se cheama si aia.

Si nu face sens, ce naiba. Cel mai important proiect al lor (adica daca te gandesti dpdv al business management, viitorul companiei) - ala vrei sa fie proiectul care iese cel mai bine, ca apoi ti se deschid multe oportunitati; astia au facut fix invers "las ca-i pacalim noi, ii furam la cantar", "sa dea bine", cam asta e fix genul de management care cere cantitate, nu calitate.

Iar asta ar trebui sa le spuna cineva alora de la quantic labs ca e o problema de management si nu vina vreunuia de pe youtube.