Quote Originally Posted by Xander RO View Post
Tare sunt curios daca va aduce cineva si pe la noi editia asta
Romania nu este piata de gaming. Clar! Sunt cativa care-i numeri pe degete ce iau editiile astea. Sunt sigur cei de la Altex, Ozone, samd stiu cine sunt si stiu ce cantitati sa aduca. Bafta! Poate il vei gasi.

---------- Post added 12-07-2022 at 20:13 ----------

Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Jocurile sunt chiar ridicole de ieftine. Mai ieftine de atat nu au fost niciodata in istoria gamingului. Un joc de NES spre exemplu in 1985 costa $45, care se traduce in 2022 in $120 (!) raportat la inflatie. Un joc costa un sfert din pretul consolei la vremea respectiva. Unde mai pui ca era si mult mai ieftin sa produci un joc, necesitand mult mai putini oameni implicati.

Ce ma intristeaza pe mine e ca studiourile recurg acum la practici tot mai anti-consumer in loc sa creasca preturile pentru a-si scoate parleala. Micotranzactii, live service games, NFTs - you name it. Mi-as dori sa ceara $150 pe un joc calumea si sa nu ajungem intr-un viitor in care copiii nostri se joaca doar Fortnite si Fifa, insa nu pare ca ne indreptam in directia buna.
Sunt de acord cu tine. In 1998 reusisem sa am si Sega Genesis si SNES si-mi aduc bine de tot aminte cum Donkey Kong Country costa 450.000 lei si Killer Instinct era 500.000, jocuri desigilate, folosite pentru probe asa ziceau smenarii cu consignatiile din magazinul Unirea. Cand de fapt tu il jucai, voiai altceva il dadeai inapoi si mai dadeai vreo 100.000. La vremea aceea fiecare din parintii mei aveau sub 1.000.000 lei salariu/luna.
Si eu le gasesc accesibile la pret. ( insa nu fumez )