Pai da, fix asta e faza. Noi ne gandim doar la noi - si e si normal - dar este absolut clar faptul ca nu trebuie sa-l luam.

Jocul e facut pentru nostalgici, pentru cei care vor sa-l rejoace dar sa se simta si sa arate ca un joc modern, dar si pentru cei care nu au putut juca prima parte, tocmai pentru ca arata ca un joc old-old gen, desi ar fi vrut, dupa Part 2.

Eu sunt de parere ca toate aceste remakes/remasters, samd, sunt toxice overall tocmai prin faptul ca sunt cumva easy money pentru producatori, dar este foarte bine sa existe optiuni.
Desi personal, prefer sa nu investesc intr-un remake/remaster de la ceva ce am jucat deja, tot am cel putin 2 jocuri in colectie - Shadow of the Colossus si Mafia Definitive Edition. Posibil sa mai am ceva, pe care l-am luat chiar day one, dar sa nu mai tin minte acum.

Si asa cum eu am apreciat cele 2 jocuri si am considerat ca merita achizitia pentru ca sunt jocuri fff bune, care mi-au marcat copilaria si am vrut sa le rejoc intr-o stare mai buna, la fel altii apreciaza unele jocuri care noua nu ne plac.

Sunt foarte multi oameni care nu aveau console in urma cu 12 ani si nu avut ocazia sa incerce un joc fabulos. Si ar fi pacat sa-l rateze.

Da, consider ca au gresit cerand pret de joc full, dar daca-l vrem, nu trebuie sa-l luam day 1. That simple.

Oricum jocul arata foarte bine, iar acel 4k DR cu 60fps mi se pare perfect pentru cine nu are TV cu HDMI 2.1 ca sa-l joace in 4K nativ si 40fps.