Suna soneria. Sotia disperata se roaga:
- Doamne fa sa dispara amantul, iar sotul sa nu stie nimic. La care un glas din inalturile cerului spune:
- Bine, fie...te scap... dar cand o sa mori o sa ti se traga de la apa.
Sotia a fost bucuroasa ca a scapat de amant, gandindu-se ca in ceea ce priveste apa...va avea grija si se va feri. Peste un timp apare o oferta de nerefuzat pentru o croaziera pe mare, impreuna cu toate prietenele ei. Se duce femeia in excursie, cand deodata incepe o furtuna. Femeia iar se roaga:
- Doamne, stiu ca mi-ai spus ca o sa mor din cauza apei...dar acum,gandeste-te...sunt atatia oameni nevinovati...pentru mine o sa omori toti oamenii de pe acest vas? La care glasul raspunde:
- De-ai sti de cati ani ma chinui sa va adun pe toate la un loc...

===

Venea intr-o seara badea Ghoerghe de la camp, cu caruta plina de fan.
Era tarziu si se cam grabea sa ajunga acasa, asa ca biciuia de zor calul.
La un moment det calul se opreste, se intoarce spre Gheo si-i zice:
- Bine ma Gheorghe, sunt si eu suflet si tu dai in mine in halul asta. Nu te gandesti ca ma doare si pe mine?
La care Gheorghe, speriat, sare jos din caruta si o rupe la fuga. Alearga el ce alearga dar de la un timp oboseste si se opreste in padure, pe o buturuga sa se mai odihneasca, si zicandu-si:
- Cred ca am halucinatii, is obosit, nu are cum sa vorbeasca calul. Mi s-o parut.
La scurt timp ajunge si cainele sau credincios, care il urmase. Se aseaza la picioarele stapanului si dupa ce-si mai trage putin rasuflarea ridica capul si spune:
- Ba Gheorghe, sa fiu al dracu, ce m-am speriat cand o inceput calu' ala sa vorbeasca.

===

Reclama la o agentie de turism din germania: VIZITATI
ROMANIA - MASINA DUMNEAVOSTRA ESTE DEJA ACOLO!

===

Presedintele rus ii pregateste ca surpriza celui african, venit la Moscova surpriza de a participa la un joc de ruleta ruseasca:
- Indrepti pistolul pe care ti l-am dat spre ministrii mei care joaca kazancioc in jurul tau si apesi pe tragaci. Distractia este ca pana la urma vei impusca pe cineva dar nu vei sti cand deoarece ai doar un cartus.
Dupa un tip rusul ii intoarce vizita presedintelui african si este invitat sa participe la RULETA CONGOLEZA:
- Rusule, tu vei sta in mijlocul acestor femei care danseaza in jurul tau. Cand se va opri muzica, tipa care va fi in dreptul teu iti va face cinste cu o felatie.
- Si care este riscul? intreaba rusul.
- Una dintre femei este canibala...

===

Pavarotti si Domingo isi disputa intaietatea in lumea muzicala.
Pavarotti:
- Am cantat la Milano in fata a 400.000 de spectatori si la sfarsit Sf. Maria a plans!(Statuia se afla in virful catedralei din Milano, la 108,5 m.).
Domingo:
- Am cantat la Rio in fata a 800.000 de spectatori si la sfarsit Iisus a coborat si mi-a spus: "Ce muzica! Nu ca ala de la Milano, care a facut-o pe mama sa planga!"

===

Prietenia intre femei:
O femeie se intoarce acasa dimineata. Barbatul o intreaba unde a fost pina la ora asta, la care femeia raspunde ca a dormit la cea mai buna prietena a ei. Barbatul da telefon la 10 cele mai bune pietene ale sotiei: nici una nu ii confirma ca a dormit noaptea la ea.
Prietenia intre barbati:
Se intoarce barbatul dimineata acasa. Femeia il intreaba unde a fost pina la ora asta. El isi argumenteaza lipsa datorita faptului ca a dormit acasa la cel mai bun prieten.
Femeia telefoneaza la 10 cei mai buni prieteni a sotului ei si din toti, 8 ii confirma ca intr-adevar noaptea precedenta sotul ei a dormit la ei.
...... Ceilalti 2 insista ca inca se afla acolo.