The Secret of Monkey Island este primul joc pe care l-am jucat in copilarie, in 1993 l-am jucat prima oara.

Aveam 10 ani, stateam cu dictionarul roman-englez langa mine ca sa traduc replicile (m-a si ajutat mult treaba asta, asa am invatat engleza si am ajuns sa o vorbesc la un nivel avansat).
Au urmat apoi, desigur, toate celelalte jocuri din serie, nu am ratat niciunul.
Pentru mine, seria Monkey Island a ramas un punct de referinta, mi-a ramas in suflet iar cand au anuntat Return to Monkey Island, instant m-am transpus in copilarie, nu pot explica sentimentul pe care l-am simtit, exact ca si un copil m-am bucurat (asta desi am deja un copil de aceeasi varsta cu cea pe care o aveam eu cand am jucat prima data Monkey Island ).

Despre joc, ce sa zic, bineinteles ca am facut precomanda atat pe PC cat si pe Nintendo Switch (nu aveam nevoie pe ambele dar am zis ca e frumos sa sustin pe cei care au muncit la joc).
Am apucat sa joc putin pe PC (vreau sa il savurez, ca, cine stie cand mai vine altul ) si este exact aceasi atmosfera ca si in jocurile vechi: poveste, replici, umor, puzzle-uri, etc.

Ceea ce nu imi place mie, este acel UI, cu "Hover text", cand pui cursorul peste un obiect sau persoana cu, care poti interactiona, iti apare ce poti face cu mouse stanga sau drepata, si, cel putin mie, mi se pare cam "intrusive".
Legat de art-style, ca stiu ca a fost o mare controversa legat de asta, mie unul imi place, mai putin fata lui Guybrush, i-au facut un nas de parca are o trompa de elefant, ca sa nu zic un p...s atarnat de fata.
Dar sunt chestii minore in comparatie cu restul si trecem peste, mai ales cand vine vorba despre jocul cel mai iubit al copilariei mele.

Pentru nostalgici este un must-buy iar jucatorilor noi, il recomand cu cel mai mare drag, mai ales ca si pretul, 22,99 EURO, mi se pare unul corect si accesibil.