Single post: Ultimul joc devorat

  1. #3520 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Tocmai am reterminat hexalogia God of War din mitologia greceasca, voiam sa le reexperimentez si sa vad cat de mult difera felul in care voi vedea aceste jocuri la peste 12 ani de cand le-am jucat pentru prima oara. La fiecare joc am jucat cea mai buna varianta iesita oficial, cea remasterizata. Credeam ca impresia va fi mai slaba o data cu trecerea timpului insa nu a fost cazul. Este probabil cel mai bun joc de action-adventure creat. Dupa fiecare joc terminat vedeam filmuletele bonus facute in timpul development-ului, unele sunt foarte interesante si se simt ca o intoarcere in timp, se simtea pasiunea pe care au pus-o in ele. In aceasta ordine ar trebui jucate:



    God of War Ascension - PS3

    + combat
    + grafica care profita la maximum de PS3


    - ruleaza in 30-40 fps
    - povestea slaba


    Desi actiunea se petrecere in mitologia greceasca, acesta se simte cel mai putin ca fiind din acel univers. Inamicii si personajele par facute de inteligenta artificala, design-ul lor mi se pare random si lipseste acea parte artistica. Probabil jocul se simte atat de diferit fiindca nu a fost Cory Barlog implicat in el.
    Mi s-a parut cel mai slab joc din serie si singurul peste care se poate sari fara a pierde ceva esential.

    NOTA: 7.0


    God of War Chains of Olympus - PS3

    +povestea

    -chiar daca a fost jucat pe PS3, se simte simplitatea lui si faptul ca a fost gandit original pentru PSP

    Jocul are o importanta mai mare decat cea pe care mi-o aminteam. Sunt anumite chestiuni din poveste care au sens ulterior in serie. Gameplay-ul este mai slab, se simte ca la origine a fost versiunea de PSP insa povestea este buna, spre foarte buna.

    NOTA: 8.0


    God of War - PS3

    +povestea superba
    +combat
    +design
    +personaje
    +etc


    Jocul este superb. Toate elementele din el mi-au placut la nebunie. Avand in vedere ca jocul a fost lansat acum mai bine de 17ani, ma asteptam sa aiba un aer mai greoi si sa nu fie la fel de placut de jucat ca jocurile noi. Mecanismele din joc nu se simt invechite si a fost foarte placut sa-l termin pentru a treia oara.

    NOTA: 9.0 - 9.5


    God of War Ghost of Sparta - PS3

    +povestea

    -chiar daca a fost jucat pe PS3, se simte simplitatea lui si faptul ca a fost gandit original pentru PSP

    Desi sunt similare in multe aspecte, in acest spin-off sunt mai multe elemente importante legate de poveste decat in Chains of Olympus. Jocul are o importanta mare si mi-a dat senzatia de joc principal din serie. Mi-a placut mult si cred ca ar trebui sa aiba o importanta mai mare in acest univers.

    NOTA: 8.5


    God of War 2 - PS3

    +povestea fabuloasa
    +combat
    +grandios, de la bosi pana la titani giganti cu care interactionezi
    +cele mai frumoase locatii din serie
    +personaje, dialoguri
    +probabil cel mai memorabil ending pe care l-am vazut intr-un joc
    +etc


    Fara niciun fel de discutie acest joc mi s-a parut cel mai bun din serie si cel mai bun joc din genul lui pe care l-am jucat. Toata calatoria se simte ca un basm, totul este scris foarte bine, combat-ul este superb, la fiecare element la care m-as gandi din acest joc, simt ca exceleaza. Luptele si maretia jocului sunt incredibile, dimensiunea titanilor si a bosilor, cam totul este grandios si viu in joc.
    Obiectiv vorbind nu stiu daca este chiar cel mai bun sfarsit pe care l-am vazut intr-un joc insa este cel mai memorabil, imi amintesc prima data cand l-am jucat pe un TV CRT si mi-a creat un entuziasm pentru urmatoarea parte din serie cum nu am mai intalnit.

    NOTA: 9.5 - 10


    God of War 3 - PS4

    +cel mai bun combat si gameplay din serie
    +din punct de vedere tehnic, cel mai bun din serie, grafica si framerate
    +foarte violent


    - senzatia de aventura si de basm nu prea am simtit-o
    - diversitatea stagiilor


    Acesta a fost singurul joc din seria rejucata care a fost exact cum mi-l aminteam. Combatul mi s-a parut cel mai bun din serie. Din punct de vedere tehnic acesta arata cel mai bine insa nu mi-a placut din punct de vedere artistic. Cam tot jocul mi s-a parut ca arata, in mare parte, la fel. Locatiile desi sunt diferite intre ele, arata si se simt similar. Totul are o nuanta mult prea inchisa si sumbra, lucru care se intelege din obiectivul pe care il are Kratos in aceasta parte din serie insa mi-as fi dorit o diversitate mai mare a locatiilor. Daca veti cauta comparatie intre demo-ul de la E3 si rezultatul final, veti vedea diferente notabile de atmosfera, mie imi placea mai tare cum arata in ceea ce au prezentat la E3. Per total, mi s-a parut un mod foarte bun de incheia povestea din mitologia greceasca.

    NOTA: 9.0



    Dupa ce le-am terminat, am vazut cu alti ochi GoW 2018. Mult timp mi s-a parut ca aceasta parte a tras seria in jos si nu mi-a placut schimbarea insa acum cred ca directia in care a fost orientat a fost cea corecta, daca il faceau tot hack-and-slash nu aveau cum sa il faca atat de bun. Dadeam vina pe toate sensibilitatile emotionale din joc. Acum nu mai cred ca asta a fost o problema atat de mare insa, acum la cald dupa ce le-am reterminat pe cele din seria anterioara, cred ca daca GoW2018 avea un grad de violenta mai ridicat si lupte cu inamici mai diversificati si mai mari ar fi fost fabulos. Il voi rejuca in viitorul apropiat si cu siguranta imi va face o impresie mai buna decat la primul playthrough pe care l-am avut acum patru ani.
    Attached Images Attached Images fod2y7zvgaqks1d.jpeg