Intrebari pentru cei care au 14 Pro. Sunteti multumiti de telefon? In special de camere? Peste ce probleme ati dat de cand il aveti? Ce situatii ciudate ati intampinat, de care nu stiati pentru ca nu au voie reviewersii sa spuna si chestii negative?

Eu am cateva minusuri care ma super deranjeaza, majoritatea legate de camere.

Una din cele mai deranjante chestii - cand filmezi, decide el unde sa focalizeze atat imaginea, cat si sunetul - desigur, poti alege focalizare manuala, dar la sunet nu ai ce face. Astfel ca m-am trezit in zeci de videos unde-mi filmam copilul care dansa in fata TV-ului si am trimis video la familie si mi-au zis toti - mai da-l odata si cu sunet. De ce? Pentru ca a decis telefonul sa prioritizeze sunetul facut de ea - pasi, cantat si ce mai era acolo + de mine, in spatele telefonului, iar restul sa izoleze in asa hal incat zici ca e TV-ul pe mute.
Nu am gasit rezolvare la asta.

Tot la camera, nu am vazun in niciun review sau mentionat pe undeva lucrurile astea.

Daca ai activat filmare cu HDR si filmezi in 4K 60fps, nu poti face switch pe camera wide. Daca scoti HDR, merge fara probleme.

Totodata, daca filmezi 4K 60 nu poti focaliza la apropiere - ceva gen sub 5cm, poate chiar mai mult. Daca vrei asta, schimbi in 4K 30fps dar chiar si asa este un trick.
Daca incepi filmarea cu focalizare normala, la departare, nu poti apropia si schimba in macro - adica sa apara iconita aia pe ecran ca sa-ti dai seama.
Daca incepi filmarea, tii mana sau un obiect aproape de camera, focuseaza si activeaza macro este in regula. Indepartezi obiectul, schimba focalizarea si apoi poti trece linistit intre focalizare aproape si departe.

O alta chestie nasoala a fost in avion, cand am vrut sa filmez ceva pe geam. Desi am zeci de filmulete cand a focalizat fara probleme si am filmat super ok, am avut minute intregi in care efectiv refuza sa focalizeze mai departe de geam, oriunde indreptam camera, spre o parte mai curata sau mai murdare a geamului.
Daca intorceam telefonul spre interiorul avionului, focaliza fara nicio problema.

Inca nu am o explicatie pentru situatia asta, stiu doar ca brusc a inceput sa focalizeze inapoi si aia a fost.

Mai sunt cateva chestii, gen face ID care nu merge mereu, sacadari aiurea random, inchis apliacatie fara sa faca animatia respectiva si multe altele, dar nu mi le amintesc acum pe toate.