Dupa cateva ore bune de testare, las si eu cateva impresii:


+ tracking-ul mi se pare excelent, nu am intalnit deloc acel effect de tremurat pe care il intalneam la PSVR1 si alte VR-uri.

+ exceptie fiind prima zi in care am avut o ameteala usoara, dupa aceea a fost totul perfect. Ma simt cu PSVR2 la fel de confortabil ca atunci cand ma joc pe TV. Joc in general in sesiuni de 50min cu o pauza de 10min de tigara, iar dupa o iau de la capat.

+ faptul ca are un singur cablu il face mult mai practic decat credeam. In ultimele doua zile am fost plecat intr-o alta locatie unde nu am un televizor performant. Am luat PS5 cu PSVR2, l-am conectat intr-o camera goala unde nici nu aveam TV si m-am jucat. Foarte practic si easy-to-use. La PSVR1 era un chin tot procesul cu cablurile.

+ La fel ca si la alte VR-uri, scenele senzationale mi se par cele din interior. Pana acum au fost doua scene care mi s-au parut impresionante, scena din garaj cu lanterna de la tutorial si cea din casa Luizei, ambele din RE8. Scenele departate nu mi se par foarte bune, asta fiindca probabil este si foarte greu sa se creeze senzatia de profunzime la structurile departate. Ma asteptam sa fie mind-blowing cum se vedea castelul Dimitrescu de la departare sau scenele cu roboti din Horizon. Se vad ok insa nimic jaw-dropping.

+ nu stiu daca este datorita producatorilor care au inceput sa faca jocuri mai bune sau a castii in sine, insa acum dimensiunea personajelor este cea corecta, la PSVR1 mereu apareau gigantici cei din jur.


+/- In situatiile statice cand te uiti prin jur este observabila vignetarea din cauza unghiului de 110*, insa atunci cand actiunea incepe, acesta nu mai este un lucru sesizabil.


- am incercat toate solutiile gasite pe net, la mine imaginea inca nu este foarte clara. In viata reala vad perfect si nu port ochelari. Ori am avut eu standarde foarte ridicate in legatura cu sharpness, ori din cauza celor pe internet care exagereaza cand au spusca se vede razor sharp, am fost indus in eroare si am avut alte asteptari.




Pentru mine, PSVR2 este peste asteptari, insa nu cu foarte mult. Imi dau seama din tactica lor ca au fost nevoiti sa creeze un pret echilibrat pentru a avea vanzarile pe care le asteptau, insa avand in vedere ca este un produs pe care il voi folosi 3-7 ani de acum inainte, as fi preferat sa fie cu 100e mai mult insa sa fi avut un unghi mai larg, acesta este cam singurul lucru care te scoate putin din filmul jocului.