Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
Eu as zice ca de asta e vorba .
Ce sa zic, e foarte tare daca tu stii despre ce e vorba, in cazul meu...

Ideea e urmatoarea.
E un controller cu ecran, care costa aproape cat un switch lite sau cat juma' de PS5, dar care nu face nimic standalone.

Din start, pentru ca nu are nevoie de super sistem de racire, super hardware, pentru ca are un ecran mediocru (LCD 60Hz cu 1080p pt ca da, OLED era prea scump, la fel si higher resolution) si un simplu controller de PS5 rupt in 2, controller care costa 60$ (probabil max 10$ in productie), + niste difuzoare si headphone jack si nu ar fi trebuit sa coste mai mult de 100-120$ la lansare. Iar asta cu indulgenta, pentru ca pretul real la asa ceva, cu tot to cercetare, marketing, productie, samd, ar trebui sa fie mai apropiat de 50-60$ in my opinion.

Stii cum e cand scoti un joc indie la pret de joc AAA? La fel e si aici.

Nu vrei sa compare lumea cu un Switch sau PS Vita (la vremea lui) sau Steam Deck sau restu 1000 de clone? Foarte bine. Pozitioneaza pretul pe masura, ca pentru ce este.

Iar ce este, este destul de penibil. Ai un ecran cu touch screen, pentru jocuri care nu suporta touch. Nu ai conexiune BT de nici castile de PS5 nu le poti folosi, daca nu iei modelul nou - sau nah, stai cu cablu, ca asta e viitorul. De fapt ce vorbesc, ca nici castile de PS5 nu merg fara acel dongle care intra pe USB in PS5, un alt produs mizerabil pe care regret ca am dat banii si pe care l-am folosit maxim 5h in app 3 ani de cand le am.

Ba mai mult, nu poti rula nici macar jocurile care vin prin streaming pe PS5, pt ca dublu stream ar insemna image quality mizerabil, probabil in functie de latimea de banda de acasa, astfel ca au preferat sa nu mearga un alt lucru al lor.

Si te gandesti ca daca nu ai nevoie de putere de procesare care sa consume bateria, macar o sa te tina "all day", daca nu 20-30h, nu? Nah...se pare ca va tine cat bateria de la DS5 - in cazul meu, cam 2-3h

Asa ca da, din punctul meu de vedere nu merita pretul cerut.

Heck, eu nici nu sunt publicul tinta. Personal nu l-as lua nici la 100 lei sigilat, pentru ca efectiv nu as avea ce face cu el.