Nu as baga mana in foc ca pentaprism e mult mai slab decat periscope (daca e facut cu cap). Plus ca periscope are marele dezavantaj de a fi mecanic - sooner or later se va buli. Eu am avut pe cineva care si-a luat Samsung S23 Ultra la lansare, si dupa cateva saptamani, se auzea ceva plimbandu-se prin telefon (cand il misca). Eu nu l-am crezut, am zis ca glumeste, dar cand l-am auzit cum face, am zis clar ca e de la camera. A mers la Samsung Service, si ghici ce i-au zis? Cica "E normal sa faca asa!" - si nu i-au schimbat, nu nimic. Daca eram eu, muream cu ei de gat...

La camere, faptul ca nu apare nimic "tehnic" diferit, iarasi nu e neaparat un lucru rau. Sa nu uitam ca Google a folosit vreo 3 generatii acelasi senzor, si de fiecare data a fost muuuult mai bun. Also, tbh, eu ma uit la al meu 14 Pro Max si nu stiu ce mi-as dori mai OK pe camere. Poate mai multi megapixeli pe ultrawide (cu care faci Macro). Si poate niste extra Mpx pe camera frontala... In rest, the main camera is godamn good. Si acum, vine extra zoom. Banuiesc ca restul imbunatatirilor vor fi la nivel de procesare, stabilizare, etc. Dar, ramane de vazut.

GPU-ul mi se pare un mare pas inainte, dar la CPU ma asteptam la mai mult (din ce am citit doar 10% mai rapid pe core-urile mari). Am un feeling ca la M3 deja vom avea full ray tracing and stuff, si o sa inceapa Apple sa fure nu doar din felia lui Intel, ci si a celor de la AMD si Nvidia.

Nu stiu daca vor mai veni cu inca un model de iPhone (Ultra) in gama. Nu cred ca ar avea cu ce sa vina cat sa merite un nou model in line-up. Poate mai repede un foldabil, ceva, ca tot vad ca sunt multi doritori...

Btw, eu sper sa vina cu 8GB RAM de data aceasta (la Pro Max macar), pentru ca am inceput sa simt efectul a celor "doar" 6GB RAM.