Eu am fost reticent pentru ca neavand contact direct cu macOS, nu stiam la ce sa ma astept. Cu atat mai mult cu cat eu nu programez pentru ARM. Aveam nevoie de un Windows care sa ruleze pe mac. M-am uitat la solutii si singura viabila pentru M1, era virtualizarea. Riscant, pentru ca nu stiam exact ce performante o sa am, mai ales pe o arhitectura relativ noua pentru mine tinand cont de faptul ca ARM se rezuma la telefoane mobile si gadget-uri gen piHole (pentru mine).

Am zis, **** it. Incerc si daca nu ma coafeaza, dau retur. Ce sa vezi, am instalat un trial de Parallels pe care am pus un Windows ARM in masina virtuala si ruleaza aproape la fel de bine/fluent, ca pe PC-ul meu principal (pe partea de office/programare/networking). I was like: OMG! Am decis sa cumpar licenta pentru Parallels si de atunci, numai pe el stau, my main PC.

Cat despre autonomie, Doamne fereste… si daca compilez non-stop, tot ma tine pana seara. E incredibil!

Acum, revenind la telefoane, am facut trecerea de la 12 XS la 13 PM tocmai din considerente de autonomie, restul, au fost bonus. Daca 15-le nu va fi mai ok pe partea asta decat 13-le meu actual, cred ca zic pas desi.. ramane de vazut, poate ma sucesc.

Si anul trecut am avut precomanda la 14 PM doar ca cei de la eMag au facut varza totul si n-am mai avut parte de el day one pentru ca… nu aveau indeajuns pe stoc, ba mai mult, la o saptamana dupa, m-au conditionat de plata online desi eu optasem pentru easybox, pe motivul ca vezi domne, easy box-ul nu accepta plati mai mari de 5000. Moment in care am anulat si am renuntat la tel.

Am mai ocazia dupa sa-l iau, la cateva luni. Dar, hype-ul trecuse si punand in balanta ce oferea, am decis sa zic pas definitiv.


Sent from my iPhone using Tapatalk