Single post: Politica - tichie de margaritar

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Politica - tichie de margaritar

    Desi nu prea ma implicam pana acum in politica, de cand au inceput sa ma arda rau la buzunare... am zis sa o fac. Stati linistiti, nu candidez sau ma bag in vre-un partid. Am zis sa incep sa "dau cu stampila". Si asta in special astazi, cand l-am auzit pe Basescu spunand pentru prima oara dupa mult timp ceva cu adevarat interesant. A venit cu o initiativa pentru ca la alegerile prezidentiale sa se faca si Referendum pentru trecerea la un Parlament unicameral si la maxim 300 parlamentari (din 470 sau cati sunt acum).

    Finnally, o idee buna. Si daca pana acum stateam "sictirit" ca n-am ce sa votez, in sfarsit am si eu (si zic ca si voi) ceva pt. care sa ma duc la vot. Macar daca tot ne fura in disperare, hai sa votam Dzeului sa fie mai putini. Nu numai ca un Parlament unicameral ar mai rezolva din scandalurile si neintelegerile de tip "OTV show", dar scaderea numarului am inteles ca ar duce la reduceri IMENSE de cheltuieli. Eu am ramas socat sa aflu cate sute de milioane - lei noi - se cheltuiesc LUNAR numai pe hartia si accesoriile necesare tiparirii pentru fiecare parlamentar. Si sa nu uitam ca fiecare parlamentar are o adevarata armata in spate, si pentru fiecare "soldat" e cate o copie.

    So, e criza. Daca tot nu fac nimic bun... macar pt. treaba asta si ma scol cu noaptea in cap sa dau cu stampila. Voi ce ziceti ? Cum vi se pare ideea ?

    P.S. A nu se intelege ca va fi liniste in guvern cu o astfel de solutie... la noi politica e o boala grea, cu multe bube...
    Attached Images Attached Images funny_politics.jpg