La prima intrebare... nu, nu e normal. Mai ales daca ai ciclat acvariul cu pesti. E posibil ca unii sa fie mai mult sau mai putin afectati. In plus, valorile apei... Atata timp cat nu stiu ce pH ai, Kh, Gh, NO3, NO2, NH4, temperatura, lumina, etc... e ca si cand ai posta "Masina mea merge prost. E defecta ?". Pot fi n cauze... uita-te dupa leziuni, ciuperci, puncte, etc...

La a doua (care presupun ca este legata de plante)... e normal sa ai alge la un acvariu atat de nou. De fapt, e normal sa ai alge in orice acvariu. In functie de pestii pe care-i ai si calitatea apei/fertilizanti/co2/lumina... vei avea mai multe sau mai putine. In afara de ceea ce poti face tu, ai putea sa mai achizitionezi niste SAE (atentie, se fac marisori - ai mei au deja 12-15cm) care sunt mari mancatori de alge, niste oto (care raman foarte micuti, maxim 4-5cm - grija mare, sunt multi care vand falsi SAE si otocinclus) si melci (care mananca orice prind). Ar mai fi si ancistrusii, dar care si acestia se fac marisori (12 cm maxim la masculi).

Totodata, vezi sa nu tii acvariul in lumina naturala (e una din principalele cauze pt. alge). Bafta Vera !