Single post: Povesti de inceput in acvaristica

  1. #24 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Mi-am facut si eu noul acvariu odata cu mutarea. Atasez o poza cu el asa cum era in primele zile de la "lansare". Tre sa mai dispersez putin (radacina mai in dreapta si piatra din stanga mai in stanga) ca prea le-am cocolosit pe centru.
    Din pacate din "veterani" nu a mai ramas decat un peste pentru ca n-am fost atent la instalarea filtrului si doi dintre ei s-au bagat intr-un colt si nestiind cum sa inoate cu spatele s-au blocat acolo si aia a fost.
    Am repopulat acvariul cu 2 gourami si 2 cory acum dupa ce s-a terminat ciclarea.
    Plantele au mai crescut fata de cum arata in poze desi nu le-am tratat cu nimic pana acum. Ma gandeam sa bag niste tablete cu CO2 avand in vedere volumul mic. Pe numele lor sunt: Winderlov, Anubias Congensis si aia lunga si subtire al carei nume i-l uit tot timpul Thanks reef.ro
    Stiu ca ar fi recomandat sa atasez Winderlov de radacina dar dupa aia ar trebui sa pun alte plante pozitionate in fata/mijloc si oricum n-as vrea sa supraaglomerez acvariul cu plante sa nu fie ambientul prea toxic pentru pesti.
    Din ce m-am documentat plantele astea sunt foarte usor de intretinut, si au nevoie doar de lumina pentru o crestere buna, ceea ce si primesc (priza programabila intre 10:00 si 15:00 si intre 17:00 si 22:00)

    La doua saptamani dupa ce am bagat plantele au aparut si vreo 3-4 melci. Initial am vrut sa scap de ei insa aveam o piatra dintr-un acvariu vechi plina de alge si ieri am observat ca au curatat-o perfect incat ma gandesc sa-i mai tin pe-acolo. Oricum ii terorizeaza gouramii destul .

    Astept pareri legate de aranjamentul artistic
    Attached Images Attached Images dsc00354.jpg