veras911: imi pare rau pentru pestiuc. Din pacate, nu poti sa le stii si sa le rezolvi pe toate. Uita-te repede daca gourami-ul acela are puncte pe el, leziuni, etc... Daca avea o boala, el s-ar putea sa fie salvatorul celorlalti din acvariu. Din pacate sunt obligat sa repet: "Care sunt valorile apei ?". Fara acestea, (si ma repet iarasi) e ca si cand ai suna la un service auto si ai zice "Masina mea s-a stricat. Ce are ?".

Cat despre faptul ca l-ai gasit pe jos, desi nu cunosc prea bine problema... zic ca e ceva normal. Pestii vor ramane pe jos cand "se inneaca". Practic li se inunda sistemul respirator si vezica inotatoare (cunoscuta si sub denumirea de vezica gazoasa si care la pestii de fund e foarte mica sau inexistenta). Cu ajutorul acelei vezici ei se scufunda sau ies la suprafata. Daca a avut vezica golita de gaz cand s-a intamplat incidentul, normal ca s-a dus la fund. Cu burtica in sus ii vei gasi daca vei ridica temperatura prea mult (vor incerca sa compenseze tragand mai mult gaz/oxigen) si prin ridicarea la suprafata cat mai des.

Pana acum toti pestiucii care mi-au murit, i-am gasit pe jos... Cum spuneam, din pacate nu le poti oferi o lume perfecta. Si chiar daca ai face-o, nu le poti schimba comportamentul unora (agresivi, teritoriali, cu toane, etc.).

Oricum tot raul spre bine... poate acest lucru te va convinge sa treci la un acvariu mai mare. Cu cat au mai mult spatiu, cu atat vor fi mai putin stressati, isi vor putea alege teritoriile, etc. Totodata, cu cat este mai mare volumul de apa, cu atat ai mai putine sanse sa strici "balansul" micutului univers.