Single post: Povesti de inceput in acvaristica

  1. #39 SP
    Junior Member veras911's Avatar

    Poze acvariu birou

    Ti-am trimis poze atat cu nano (acasa) cat si cu cel de la birou.


    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    veras911: imi pare rau pentru pestiuc. Din pacate, nu poti sa le stii si sa le rezolvi pe toate. Uita-te repede daca gourami-ul acela are puncte pe el, leziuni, etc..(Nu am avut taria de suflet sa ma uit la pestiucul mort - de la birou, sotul meu s-a "ocupat" si am vazut mesajul tau prea tarziu pentru "verificare".. Daca avea o boala, el s-ar putea sa fie salvatorul celorlalti din acvariu. Din pacate sunt obligat sa repet: "Care sunt valorile apei ?". Fara acestea, (si ma repet iarasi) e ca si cand ai suna la un service auto si ai zice "Masina mea s-a stricat. Ce are ?". Desi nu sunt "blonda" nici la propriu si nici la figurat, am cumparat testele JBL..dar am o problema cu "interpretarea" lor...Eticheta cu teste: interpretez fiecare casuta la culoarea care se aseamana, sau merg pe intreaga coloana?? Logic, eu as interpreta fiecare valoare cu cea care se aseamana cel mai mult...si la cel de acasa am (aprox) :
    NO3: 25
    NO2:0
    GH: >7
    KH: 6
    ph:7,2

    Cu toate valorile de mai sus, am un guppy (ti-am mai scris eu de el) care respira foarte sacadat, sta mai mult pe la suprafata, in majoritatea timpului (atit cit l-am observat) sta pe loc si da din aripioare...si am observat ca elimina niste firisoare albe subtiri..
    L-am sunat pe George (Reef) si mi-a spus sa il separ si sa il tratez de (crede el) hexamita.

    Am luat un acvariu mic Hailea FC200 - 6.6 l, am adaugat pietris, apa declorinata amestecata cu un sfert de tableta de Spirohexol de la JBL...si l-am pus singurel acolo..
    Nu i-am pus plante ca nu am gasit acum pe seara..

    per si ma rog sa supravietuiasca...daca trece de noaptea asta...ar fi ceva pentru ca este de ceva timp asa (inainte sa il "mut" avea doar momente cind parea ca e ok si inota alaturi de ceilalti).

    Intrebare: ar trebui sa tratez toti pestii?? sau sa vad ce se intimpla???
    Am procedat corect?? Eu am "creat" o carantina ad-hoc in criza de timp (era deja tarziu cind am fost la Animax - Real) si asta e tot ce am gasit..

    Iti postez o poza si astept reply..

    Multumesc,
    Vera

    PS Ce spui de acvariile (nano + birou)? Am imbunatatit situatia??


    Cat despre faptul ca l-ai gasit pe jos, desi nu cunosc prea bine problema... zic ca e ceva normal. Pestii vor ramane pe jos cand "se inneaca". Practic li se inunda sistemul respirator si vezica inotatoare (cunoscuta si sub denumirea de vezica gazoasa si care la pestii de fund e foarte mica sau inexistenta). Cu ajutorul acelei vezici ei se scufunda sau ies la suprafata. Daca a avut vezica golita de gaz cand s-a intamplat incidentul, normal ca s-a dus la fund. Cu burtica in sus ii vei gasi daca vei ridica temperatura prea mult (vor incerca sa compenseze tragand mai mult gaz/oxigen) si prin ridicarea la suprafata cat mai des.

    Pana acum toti pestiucii care mi-au murit, i-am gasit pe jos... Cum spuneam, din pacate nu le poti oferi o lume perfecta. Si chiar daca ai face-o, nu le poti schimba comportamentul unora (agresivi, teritoriali, cu toane, etc.).

    Oricum tot raul spre bine... poate acest lucru te va convinge sa treci la un acvariu mai mare. Cu cat au mai mult spatiu, cu atat vor fi mai putin stressati, isi vor putea alege teritoriile, etc. Totodata, cu cat este mai mare volumul de apa, cu atat ai mai putine sanse sa strici "balansul" micutului univers.
    Attached Images Attached Images iphone-vera-038.jpg iphone-vera-122.jpg iphone-vera-159.jpg