Single post: Sistem audio pentru PS3

  1. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nitrouso: cand vorbesti de sunet, nu vorbesti de "ceva teren in fata multora". Vorbesti de piese de calitate, de ingineria din spatele sunetului, de muzicienii din spate care au lucrat la produsele respective. Mie de aceea mi-au placut PSB-urile (Paul Barton). In aceeasi gama de pret unora le-ar place JBL-urile sau Infinity. Acum depinde daca iti place ca receiverul sa "atace" mai rapid sunetele (Marantz), sa le amplifice articifial (Sony), sa fie reci (Harman Kardon) sau sa fie cat mai putin implicate in modificarea sunetului (Yamaha). E ca la imagine. Multora le iau ochii exagerarile de rosu/verde/albastru de la Sony & Samsung... altii vor sa vada culorile cat mai natural. Cat despre boxe, JBL mi se par prea boom-uite. Poate merg foarte ok pt. house & whatever (atentie, vorbim de gama "de jos" aici, nu de boxe de studio sau profi stuff de care nu te poti atinge). Infinity mi s-au parut prea "cristal" pt. urechile mele (aka obositoare). Klipsch si PSB mi s-au parut cele mai naturale si care au destula putere si viteza atunci cand li se cere. Insa doar cele 2 turnuri in .ro sar de 3000 RON: Boxe PSB Speakers Image T6 . Ai putea sa mergi pe ceva mai jos, cu B15-uri: PSB PSB B15 Boxe interior , PSBB15 , PSBB 15 sau B25-uri: PSB PSB B25 Boxe interior , PSBB25 , PSBB 25 pana in 1000 RON dupa care iti iei centru, surrounduri... si subwoofer (daca tu mai consideri ca e necesar - eu cu t65-urile nu pot sari de 30-40% ca se zguduie blocul)

    Cat despre intrebarea cu conectarea, Yamaha V465 sta destul de bine. Adica ai 4xHDMI in si 1XHDMI out (pe langa clasicele optic, coaxial, component, etc...). De fapt, iti atasez poza cu front si back. In rest, in materie de decodare nu-ti face probleme. Are inclusiv Dolby TrueHD, DTS HD... La banii astia (in jur de 1700 RON) e chiar foarte ok (eu pe V3800 am dat de 4 ori mai mult acum 3-4 ani).

    Inca odata, mergi la magazinele de prezentare si distributie (JBL, Infinity, Marantz, Yamaha, etc...) si cere sa faci o auditie. Ca si la TV, trebuie sa te convingi ca-ti place ce auzi... ca e pe banii tai.
    Attached Images Attached Images pv_rxv465_back.jpg pv_rxv465_front.jpg