Quote Originally Posted by MonkY
Unul din cele mai bune filtre externe este Eheim Aquaball care are multe avantaje fata de "concurenta". In primul rand, este modular (puteti umple compartimentele sale cu orice alt tip de media de filtrare). In al doilea rand, are cea mai mare arie de "suction", adica trage mizeria din toate directiile. In al treilea rand, capul pompei este sferic, permitand rotirea in orice directie. Nu in ultimul rand, poate fi folosit sub nivelul apei fara sa fie nevoie de a face valuri (pentru oxigenarea apei) intrucat in partea superioara are un difuser ce va trage aer si va imbogati apa cu oxigen. Mai mult, se gasesc in comert accesorii si media de filtrare speciale pentru el (nu e nevoie sa va confectionati singuri bureti sau alte nebunii).
mai draga dar ai acris, nu te-ai incurcat ... daca-l publica-i tiparit eu zic ca iesea si profit se vede ca te-a prins flama si asta-i un lucru care merita. O mentiune am totusi la filtre, Eheim l-am vazut si este de calitate insa adaug din experienta ca Fluval nu are nici un dezavantaj, este identic si la fel acelasi sistem ca si la Eheim. Eu am avut Fluval 104 (link-ul este la 105 care are in plus doar o diferenta de design) si tot asa compartimentat in patru sertare cu diverse medii de filtrare de la mecanice pina la bacteriene care au venit cu filtrul (lucky me ). Pot confirma cele spuse de MonkY, la un debit de 480l/h a reusit sa faca fata unui acvariu de 100 litri, dar are dreptate producatorul cind spune up to 100 litri pentru ca ar fi trebuit totusi unul mai puternic.