MonkY nu ma lua asa repede ca ma-npiedic , stai ! nu am specificat ... vizual (bine, exclus designul) nu am observat diferenta intre Eheim si Hagen (Fluval) asta inseamna sistem filtrare (in/out), sistem etajat filtre, circulatie, etc ... ideea este ca pestiuci care i-am avut se vedea clar ca-s fericiti din mom. in care am trecut de la filtrul intern (chiar daca era cel al acvariului, un Juwel Rekord 800) la cel extern apa pe zi ce trecea era tot mai limpede, curata, etc iar ei tot mai vioi si culori mai vii, aprinse ... bine pe vremea aia (2001-2002) era la inceput sectorul si de aceea nu se practica masuratoarea diversilor parametri, se mergea mai mult pe sistemul vizual .... cam asta era idea, adica la final pentru cine nu-si permite un mercedes pentru start ori pentru a oferi conditii cel putin decente tot recomand filtru extern in locul celui intern. Calitatea filtrari nu sufera comparatie iar cel mai mare avantaj (pentru cel care munceste ca sa-l tina in parametri) ar fi intretinerea, curatirea care este incoparabil mai simpla si cel mai important nu mai inebuneseti pesti.