Maestre Khan, nici-unul din filtre nu vine cu medii de filtrare. Diferenta este ca Eheim are bunul simt sa mentioneze asta pe cand JBL considera "medii de filtrare" buretii cu care vine, ca dupa aceea sa citesti in manual ca trebuie sa cumperi x si y daca vrei filtrare de la a la z. Ambele filtre vin cu bureti in camerele respective, buni pentru filtrare mecanica (si un pic bio).

Da, nu numai ca poti sa pui Substrat Pro in Aquaball, dar este chiar recomandat. Ai aici mai multe detalii: EHEIM ASIA PACIFIC . Poti sa pui Substrat Pro (iti recomand cutiile mici, la 250ml, care dupa cum am spus pe threadul meu - pus si poza - sunt mai mici decat cele pentru filtrele mari). Poti sa pui si polypad (pentru filtrare mecanica mai fina), si poti sa-ti iei bureti de rezerva... Daca tii neaparat sa iei JBL, poti sa faci si invers. Adica sa iei JBL-ul si sa pui Substrat Pro. Nu te opreste nimeni sa folosesti ce doresti, atata timp cat "legile" de filtrare sunt respectate (intai filtrare mecanica si dupa aceea bio). Eu la ultimul Eheim 2213 pus pe un acvariu micut am preferat sa pun mai putin Substrat Pro, asa ca l-am introdus in cartusul acela imediat inainte de pompa, iar restul doar bureti.

P.S. La ambele filtre poti sa cumperi extra camere, daca inaltimea acvariului iti permite acest lucru. Hope it helps