Va fi foarte greu pentru oricare brand de telefoane sa depaseasca Apple. Si nu inteleg de ce se fac comparatiile astea: a ala are camera de 5MP, procesor de nu stiu cati GHz, memorie etc. In primul rand 3 MP sunt arhisuficienti (eu atat folosesc si la camera mea, de telefon ce sa mai zic..), iar procesorul, memoria, ecranul OLED nu conteaza ca au parametri mai mari ca Iphone daca nu il depaseste pe acesta in regimul de functionare normal. Omu' da acolo cu degetul si se "chioraste" la ecran nu sta sa faca benchmarkuri.

Cred ca Google s-a hotarat sa mai faca si ei un banut de pe urma brand-ului arhicunoscut. WinMobile scoate mii de versiuni dar cu nimic revolutionar, intotdeauna au fost in spatele IphoneOS. Nokia daca nu scapa de campaniile penibile prin care sa promoveze mp3playerul, camera si alte banalitati care se gasesc si pe un telefon de 50 EUR nu au nici o sansa. Vor ramane la nivelul telefoanelor ieftine si bune ( pana in maxim 150 RON), ca la nivelul mid - high-end chiar nu se merita sa dai bani pe Nokia.

Precizez ca am un Iphone 3G de care sunt foarte multumit si am avut si un HTC Touch Dual (noroc de tastatura...cu touchscreenul nu puteai face nimic daca nu scoteai stylus-ul) de care am fost partial multumit (de soft nu mai zic nimic dar finisajul mi-a placut si imi place foarte mult la HTC).

Concluzia mea: Nexus One e un alt telefon de duzina care nu se apropie de Iphone. Si sunt de acord cu faptul ca fara o baza serioasa de aplicatii nici un telefon nu va ajunge Iphone, chiar daca are 10 procesoare si 10 camere super-duper-ultra. Pentru ca nu le folosesti...