Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
nu e chiar atat de firesc . daca stai si analizezi putin aceasta problema o sa-ti schimbi parerea.

daca nu esti acceptat la o falcutate foarte buna (ex: cambridge, imperial, princeton etc) nu merita sa mergi in strainatate doar de dragul de-ati face studiile in strainatate. Am avut destui prieteni care s-au intors din Anglia, Franta pentru ca erau la o falcutate sa zicem mai modeste si s-au intors in tara deoarece nu-i invatau nimic. va dati seama ca nu acesta a fost singurul motiv (e foarte scump sa traieste de pe o zi pe alta, strainii nu sunt vazuti cu ochi buni, adolescentii din tarile occidentale sunt mai nebuni ca noi bla-bla-bla). Daca reusesti sa fii admis la o falcutate foarte buna (este foarte greu: media la bac >9.60, nota de la examenul de engleza ielts >8 si sa platesti pe an falcutate si chiria care poate ajunge pana la 500 de lire pe luna) si ai posibilitatea materiala, atunci falcutatea de afara e cea mai buna alegere. cred ca cea mai optima solutie este sa faci aici falcutatea si masterul afara (this is my plan )
eu am scos din calcul ca te duci in strainatate sa traiesti de pe o zi pe alta,daca chiar ai bani dai admiterea aici la o facultate sa fii sigur ,iar dupa iti incerci norocul in strainatate ,dar sa fie o facultate care merita