Single post: Pleaca ai nostrii... vin ai nostrii...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Pleaca ai nostrii... vin ai nostrii...

    ... Noi ramanem tot ca prostii. Mai exact, un citat pentru cei mai tineri din Constantin Tanase, de care mi-am adus aminte astazi cand am primit un email de la Cris:"
    Pleac-ai nostri, vin ai nostri, noi răm�nem tot ca prostii
    Nimic nou sub soare

    Ne-am trezit din hibernare
    Si-am strigat c�t am putut:
    Sus Cutare! Jos Cutare!
    Si cu asta ce-am făcut?

    Am dorit, cumic, cu mare,
    Si-am luptat, cum am stiut,
    S-avem nouă guvernare,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Ca mai bine să ne fie,
    Ne-a crescut salariul brut,
    Dar trăim �n săracie,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Ia coruptia amploare,
    Cum nicic�nd nu s-a văzut,
    Scoatem totul la v�nzare,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Pentru-a c�stiga o p�ine,
    Multi o iau de la-nceput,
    Rătăcesc prin tări străine,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Traversăm ani grei cu crize,
    Leul iar a decăzut,
    Cresc �ntruna taxe-accize,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Totul este ca-nainte,
    De belele n-am trecut,
    Se trag sforile, se minte,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Se urzesc pe-ascuns vendete,
    Cum nicic�nd nu s-a văzut,
    łara-i plină de vedete,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Pleacă-ai nostri, vin ai nostri!
    E sloganul cunoscut;
    Iarăsi am votat ca prostii,
    Si cu asta ce-am făcut?

    Nimic nu-i intamplator in lume, Orice asemanare �ntre cele de mai sus, scrise de regretatul artist roman, �n urmă cu 65 de ani, si zilele pe care le traim azi, noi rom�nii, nu-i deloc �nt�mplătoare.

    Asta-i soarta noastra, frati romani ! Constantin Tănase, un talentat artist roman, s-a născut la 5 iulie 1880, a murit la Bucuresti, �n anul 1945. Moartea i s-a tras din �ncăpăt�narea de a spune lucrurilor pe nume. Constantin Tănase �ncă mai juca �n Bucuresti, la un an de la invazia sovietică.

    �ntr-unul din spectacolele sale, satiriz�nd fărădelegile hoardelor bolsevice, �ntre care obsesia invadatorilor pentru ceasuri de orice fel, pentru care jefuiau oamenii �n plină stradă, ziua �n amiaza mare, som�nd victimele: „Davai Ceas!” (dă-mi ceasul), artistul: a introdus următorul monolog.

    Rău era cu “der, die, das”
    Da-i mai rău cu “davai ceas”
    De la Nistru p�n’ la Don
    Davai ceas, davai palton
    Davai ceas, davai mosie
    Haraso tovărăsie!

    După mai multe reprezentatii a fost arestat, amenintat cu moartea si i s-a ordonat să nu mai joace piesa. �n următorul spectacol a apărut pe scenă �ntr-un pardesiu imens, cu m�necile pardesiului căptusite de sus p�nă jos cu ceasuri de m�nă. Spectatorii l-au aplaudat frenetic la aparitie, desi actorul nu a scos niciun cuv�nt. Apoi si-a descheiat pardesiul, scot�nd la iveală un ceas cu pendulă! A spus doar: “El tic, eu tac, el tic, eu tac”.

    Două zile mai t�rziu, marele actor era mort."

    Se spune ca invatam din istorie si ca invatam din greseli. Sunt sigur ca multi dintre noi nici nu stiu cine a fost Constantin Tanase (deci si-au uitat istoria) tot atat de sigur cum vad ca parlamentarii nostrii refuza sa invete din greseli...
    Attached Images Attached Images constantin_tanase.jpg