E incredibil "mustaciosul"... dupa caderea lui de la 1.5m or so, desi a stat foarte mult timp linistit (si speriat), l-am studiat si pare ca nu are nimic rupt (cel putin extern nu se vede). Cred ca pentru el caderea de atat de sus ar fi echivalentul unei caderi de la etajul 4-5 pentru un om. Sper sa isi revina...

Insa inca odata am ramas impresionat de inteligenta de care dau dovada (exceptand faptul ca nu e deloc inteligent sa sari din acvariu ). Asa cum am ramas socat atunci cand aveam carasei sa-i vad cum se imping unul pe altul cand erau in pericol... asa am ramas si acum cand l-am vazut pe celalalt hoplo cum il tot "pipaia" cu mustatile, il impingea, ii tot dadea tarcoale sa vada ce-a patit. Mai mult, desi amandoi aveau program zilnic de "sarituri", am ramas mirat sa vad ca nici macar celalalt nu s-a mai apropiat de luciul apei. Sunt sigur ca nu va rezista prea mult timp tentatiei, insa ma mira capacitatea lor de a intelege astfel de lucruri.

P.S. Totusi cred ca pentru saritura lui din acvariu port o parte din vina... datorita temperaturilor foarte scazute a inghetat scurgerea pentru schimbul de apa la picatura, si am fost nevoit sa opresc apa. Aseara insa am adormit dupa ce dadusem drumul un pic la apa (pentru a face refill la ce s-a evaporat)... si astfel a crescut nivelul apei pana aproape de buza acvariului... dand mai multe sanse lui hoplo sa sara din acvariu (lor placandu-le sa plonjeze pe plante de obicei). Asta este, sa-mi fie invatatura de minte ca am dezactivat sistemul cu senzorul pentru nivel (era prea expensive). Acum vad cat de folositoare era de fapt.