Si-au batut joc de noi cu oralul asta... competentele iadului.

Ce naiba? Nu mai ma ajuta la bac la medie? Nu ma ajuta la NIMIC? IREAL! Eh, trecand peste asta, ce d-zeu, doar 3 rezultate? DOAR ATAT? Chit ca invat, chit ca nu, am sanse mari la "superpotent" (asta e alta problema... au niste nume de iti dai palme).

Acum concret. Ce a facut nenea tricsu? Nu am deschis nici o carte, nici macar nu m-am uitat pe variante. Am facut 2 variante pentru nota la ora de romana, in graba, si ATAT. Ma duc frumos astazi la examen, imi iau un subiect si o ciorna, ma asez si vad ca mai erau 5 colegi in sala. Totul bun. Ma uit la subiect, citesc de 3 ori, mazgalesc ceva pe ciorna si ma plictisesc. Cu 3 colegi inaintea mea, imi atentionez colegii ramasi ca vreau sa merg inaintea lor si ii intreb daca au ceva impotriva, primesc permisiunea sa ma duc in fata. Ma asez pe scaun si ma plictisesc putin. Dupa cateva secunde realizez ca imi e sete si beau putin apaaa... atmosfera era relaxata, nu aveam nici o grija. Atat de relaxat eram ca stateam pe scaun cum stau acasa, nu cum trebuie sa stai in fata unei comisii de examen. BLEAH. Dupa cateva glumite cu profesoara, ma apuc sa citesc cu voce tare textul, intrebarile si raspunsurile. In 4 minute am terminat, am semnat pentru calificativul primit (utilizator experimentat) si am plecat.

JALNIC. Sincer. De ce mi se pare un mare rahat? Pentru ca din 30 de oameni, doar 2 persoane nu au primit calificativ maxim si asta din cauza unor... ambitii personale. In schimb, am colegi care au invatat pentru competenta asta cateva saptamani bune, au facut meditatii in plus, au facut variante, etc si au luat acelasi calificativ cu o persoana care nu are decat talentul de a abera (eu, mersi mersi, fara aplauze).

Nu mai bine era sa primim o nota de la 1 la 10 si sa conteze la bac? Dap, exact ca pana acum. Muuult mai bine era asa...