Single post: Tigara electronica

  1. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, am reusit si eu sa prind ceva timp liber, sa fac 2-3 poze si sa ma "invat" cu tigara electronica, asa ca voi face un mic preview. Dupa cum am promis (si dupa cum ma cunoasteti) nu pot sa fac un review serios decat dupa o perioada mai lunga de folosire a unui produs.

    Dupa cum se observa in poze, pachetul vine intr-o cutie eleganta "cu de toate". 2 acumulatori, atomizatorul, incarcatorul + un cablu super funny (de doar 30cm aproximativ), si un set de 5 cartuse (2 x regular high, 1 x regular med, 1 x regular low si 1 x regular no).

    La o prima vedere, tigarea electronica pare a fi ca orice alta tigare. Mai ales de la distanta. In momentul in care ai pus mana pe ea insa iti dai seama instant de diferente. In primul rand, asa cum zicea DonAdryan mai sus, este un pic supradimensionata (vezi poza comparativa cu o tigare kent 4). In al doilea rand, este mult mai grea. Atat de grea, incat eu unul nu pot fuma fara ajutorul mainii (asta din pacate va fi mai grav pentru sesiunile de gaming care necesita ambele maini), dar nu indeajuns de grea incat sa deranjeze. Ce sa mai are 20 grame (desi pe site-uri am vazut ca e specificat ca avand 29 grame, cantarul meu arata doar 20 - sorry, poate a luat-o razna).

    Mbon, trecand peste partea legata de dimensiuni si de cum arata, ajungem la "Cum este dom'le, cum este ?" (intrebare pe care cred ca am auzit-o de sute de ori in ultimele 2 zile de cand am zis ca iau asa ceva). Well, impresie personala, dupa 2-3 ore de la cumparare, si doar un cartus terminat (regular high): "Este ok dom'le, este OK !". Serios acum, e foarte usor de introdus cartusul (care totusi eu ca incepator am reusit sa-l fac sa "curga" un pic). Introduci cartusul si tragi. Primul fum vine mai greu, dupa care... e aproape ca orice alta tigare. Un mic neajuns ar fi acela ca fumul pe care-l tragi vine pe un singur orificiu (a se citi gaurica) si ca la o tigare din tot filtrul. E o senzatie neobisnuita la inceput, dar in momentul in care ai simtit gustul de tutun... e super ok.

    Fumul generat nu este nici pe departe la fel de mare precum la o tigare normala... dar la urma urmei nici nu este fum, ci abur. Greutatea e un mic incovenient, dar cred ca ma pot obisnui. Adica, am fumat trabucuri de n ori mai grele/mari. Cu gustul insa va trebui sa ma obisnuiesc. Adica, va dati seama, dupa ce ani de zile am fumat aceeasi tigare, e cam greu sa ma obisnuiesc brusc. In plus, inca nu stiu daca voi merge pe regular high, medium, low. Mai trebuie testat.

    Tocmai ce am reusit sa termin primul cartus (ma asteptam sa tina mai mult, avand in vedere ca ne este prezentat ca fiind echivalentul a 20-30 de tigari) si am pus unul cu cherry high. Nu prea se simte gust de cherry, probabil datorita concentratiei prea mari de nicotina.

    Well, cam atat pentru azi... dar inainte sa inchid acest preview, sa nu uit de cat de funny poate fi cu o astfel de tigare. Pe langa ca acum stau linistit cu geamurile inchise, nu ma pot abtine sa nu scap tigarea din cand in cand prin pat sau pe mocheta. Ahahaha, si nu ia nimic foc. Also, inainte sa ajung acasa am trecut pe la o rotiserie. De plictiseala la coada, am scos tigarea si am tras 2-3 fumuri, dupa care am bagat-o direct in buzunar. Se uitau la mine ca la circ. Ah, si cel mai funny e cand "stingi" tigarea pe mana

    Ca tot zicea DonAdryan mai sus, si eu trag in piept... poate de-asta ma si obisnuiesc mai greu cu alte "gusturi". Ramane sa revin cu impresii dupa o perioada mai lunga. Persoana de la care am achizitionat tigarile electronice mi s-a parut de nota 10 si sper ca va avea un anunt de vanzari si la noi pe forum. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca sunt la super pret fata de magazinele din Romania. Un pachet promotional pe mine m-a costat doar 170 RON, iar un set de 5 cartuse 1.5EUR (6 RON). Stiu ca mi s-a oferit un pret mai mic, dar chiar si un pic mai scump si pretul tutunului nu poate tine pasul cu asa ceva. Sa nu mai vorbim de sanatate, care e mai pretioasa decat toate, nu ?

    Inca odata, va doresc happy e-smoking !
    Attached Images Attached Images tigare_electronica_1.jpg tigare_electronica_2.jpg tigare_electronica_3.jpg tigare_electronica_4.jpg tigare_electronica_5.jpg tigare_electronica_6.jpg