veras911: ai mai multe solutii:

1. Cumperi capcane pt. melci (JBL si AquaMedic stiu ca aveau). Nu sunt scumpe... si daca nu dai mancare prin acvariu, vei prinde usor marea majoritate a melcilor.
2. Cumperi botia kubotai... si nu ii hranesti. Din pacate insa, fiind vorba de un nano, aceasta solutie ar putea fi folosita doar daca "imprumuti" de la cineva asa ceva.
3. Cumperi anentome helena (snail killer). Sunt melci care mananca alti melci, si nu se inmultesc agresiv. Sunt si foarte frumosi (dupa parerea mea).
4. Cumperi solutii anti-snail, cum este aceasta. Atentie insa, pentru ca daca nu iti vor afecta pestii sau plantele (in cantitatea pe care trebuie obligatoriu sa o respecti), vor afecta alte nevertebrate (de exp. daca ai shrimps nu poti folosi asa ceva).
5. Te apuci manual si ii aduni...

Stai linistita, spori pot veni cu orice planta, peste, melc, etc... De aceea se recomanda carantina plantelor si pestilor inainte de a fi pusi in acvariul principal.

killall1: nickul meu este MonkY, nu MonkeY. Cat despre o astfel de solutie... nu stiu, insa poti sa o maschezi usor cred cu o planta, un mopan, o piatra ceva in acea zona...