Si raspunsul la interbarea lui Donely esteee : Romania e o tara foarte frumoasa dar din pacate locuitorii acesteia nu au contribuit cu nimic la aceasta . Eu sunt foarte mandru de tara mea , ea avand o istorie foarte bogata , nenumarate castele si monumente de o frumusete rara , foarte multe zone de munte si mare care ar putea sa atraga tot mai multi turisti la noi . Din "pacate" cum a spus si Andrewqp , o tara este formata din cetateni . Foarte multi cetateni sunt corupti , lenesi , hoti sau pur si simplu prosti . Bine-nteles exista si exceptii dar vorba aia : "Minoritatea e supusa majoritatii " (daca eu si Andrewqp avem bunul simt de a arunca lucrurile la gunoi dar inca 100 de oameni arunca pe jos , noi nu o sa putem salva "onoarea" tuturor ) .
Radoo a avut dreptate de asemenea . Multi romani au o "mentalitate de ciorditori" si ar face orice sa le mearga bine dar nu ar ajuta pe altii in nici un caz . Observ in viata de zi cu zi ca foarte multi oameni gandesc asa :"Daca eu pot sa fur , atunci de ce sa nu o fac?" . Tin minte si cand ma uitam cu un coleg pe Amazon am zis :"Uite dude ! The dark knight numa 10 dolari cu tot cu transport . Asta da afacere " . Nici nu am apucat sa mai zic altceva ca a si zis un alt coleg : "Ba daca imi dai un DVD in 2 ore ii a tau . Doar il iau de pe piratebay " Si lista cu exemple poate continua mult si bine .
Toti se gandesc la binele lor dar nu si a celor din jur : politicienii fura , tiganii fura (muult ) , vecinii se fura intre ei si asta e tot . Traim intr-o tara plina de hoti . Pacat , foarte mare pacat . Asta e singurul meu regret ca sunt roman : sunt mandru de tara mea , dar nu si de locuitorii ei (bine-nteles cu cateva exceptii )