Quote Originally Posted by Tudoran View Post
Toti se gandesc la binele lor dar nu si a celor din jur : politicienii fura , tiganii fura (muult ) , vecinii se fura intre ei si asta e tot . Traim intr-o tara plina de hoti . Pacat , foarte mare pacat . Asta e singurul meu regret ca sunt roman : sunt mandru de tara mea , dar nu si de locuitorii ei (bine-nteles cu cateva exceptii )
Nu mai blamati atat tiganii...intr'adevar, sunt toti o apa si un pamant, nici eu nu ii suport, dar sunt multi romani mai tigani ca tiganii.

Quote Originally Posted by Tudoran View Post
Toti se gandesc la binele lor dar nu si a celor din jur
Asta e o lege nescrisa si e valabila worldwide, nu doar in Romania.

Toti cei care vreti sa plecati, mergeti nene, ni s'a dat dreptul la libera circulatie acum 20 de ani. Oricum nici cei care pleaca nici cei care raman nu vor schimba nimic in tara asta. Desi suntem in secolul 21, membri UE, mentalitatea e tot aceeasi ca acum 2000 de ani: mananc, beau, somn, nu conteaza ce o sa fie maine. Toti ne plangem de mizeriile din tara asta, dar deep down inside toti ne complacem in situatia in care suntem si suntem de mult obisnuiti cu ea.

Am vazut ca se spunea mai sus ca trebuie sa schimbam ceva...daca un guvern conduce dupa cum dicteaza strada, statul e pierdut(nu ca Romanica n'ar fi deja pierduta).

Si revenind on topic, Romania e tara in care se pleaca de la premiza "cine'i harnic si munceste ori e prost, ori nu gandeste".