Quote Originally Posted by Venom View Post
Vezi tu...?! La un moment greu din viata mea, cand cedasem si totul parea pierdut, cineva mi-a spus urmatoarele vorbe: "Cu esecul nu te nasti. Esecul se invata. Succesul la fel". Adanci vorbe.
Vad in primul rand o mentalitate la nivelul poporului Roman de care nu reusim sa scapam, care ne-a fost inoculata sistematic de mass-media Romaneasca si straina, am preluat-o si a devenit folclorul nostru. Am fost convinsi ca ceea ce a scris "Krusht" in topicul de mai sus ne reprezinta ca natiune, ca popor. De aceea l-am intrebat de ordinea alfabetica. Paradigmele pe care le-a insirat sunt din gandirea lui? Asa simte el? Ciudat mi se pare ca sunt niste cuvinte preluate de undeva, puse intr-un Excel, sortate in ordine alfabetica si aruncate pe forum. Ma doare cand vad oameni de genul asta, de exemplu ala care scria mai sus ca suntem un neam de copii violati si tati pedofili. Ia zi, Donely: asa te simti? Eu nu. Si nu numai ca nu ma simt asa, dar in spatele cuvintelor se pot ascunde multe. Cuvintele pot fi scut in fata sufletului, sau pot fi calea catre suflet.
Hitler, inainte sa faca din Germania o putere mondiala a schimbat mentalitatea poporului care era la pamant dupa primul razboi mondial. Le-a redat mandria nationala si increderea. Ce-a facut dup'aia, e alta poveste.
Oricum, dupa raspunsul lui "Krusth", m-am lamurit. Nu mai vreau informatii suplimentare.

P.S.: Ce zici de semnatura mea?
Comandante, in primul rand nu avem sange saxon in noi asa ca nici nu mai trebuie sa faci comparatie intre noi si germani. Genele poporului roman, nu au nici o legatura cu cele ale poporului german asa cum nu avem nici o legatura, cu creatia acestui popor. Sunt popoare nascute sa conduca si sunt popoare nascute sa fie conduse. Rasele de oameni sunt la fel ca si cele canine. Nu poti face cu un caine tekel (soricar), cea ce faci cu un Doberman din puct de vedere utilitar si disciplina. Niciodata poporul roman nu o sa faca si nu o sa ajunga unde a ajuns poporul german. Ma uit in jurul meu si vad ceea ce suntem si iti zic ca in mare parte simt ceea ce descria @Krusht in postul lui de mai sus. Mi se rupe in o mie de parti de Romania si nu sunt nici mandru si nici patriot ca sunt roman. Ma doare de poporul roman ca a ajuns in halul asta, dar este vina noastra si ne meritam soarta pentru ca, mereu cand avem o sansa de a schimba ceva nu o facem si bagam botul la vrajeala si prosteala unor venetici, care conduc tara asta prin vointa multora dintre noi. De multe sute de ani suntem un popor cu o mentalitate de servitute fata de altii, fara demnitate fara singe in oua. Niciodata noi nu am dus un razboi de cucerire, nu am dus nici o batalie pentru resurse si nu am cucerit pe altcineva pentru ca nu avem asta in sange. Nu suntem niste razboinici, suntem niste sclaveti si atat. Nu te mai imbata cu apa rece ca memtalitate noastra este insuflata de media, pentru ca media ne da ceea ce ne place si ceea ce cerem. Memtalitatea noastra este una distructiva, bizara, impotriva propriei supravietuiri. Este mioritica, de oaie tampa, care nu are nici un fel de instict de autoconservare. Iar chestia cu sufletul si cuvintele care pot fi un scut sau calea catre iluminare, tine numai de filozofie fara nici un fel de realism practic. Din punct de vedere logic, poporul asta ca mentalitate nici nu ar trebui sa existe.

PS. "Cu esecul nu te nasti. Esecul se invata. Succesul la fel". Crezi cumva ca poporul roman de-a lungul istoriei lui, se raporteaza cumva la cugetarea spusa de tine mai sus ??