Ti-am citit postul de 3 ori. Ai niste idei interesante, greu de combatut. Mi-a placut comparatia cu cainii, dar nu pot fi intru totul de acord cu tine. Soricarul si dobermanul sunt caini intr'adevar, dar Germanii si Romanii fac parte din aceeasi ramura. Joc pe chess.com si-i omor pe Nemti (nu numai eu, poti sa te uiti la statistici). Asta dovedeste ca intelectual nu sunt mai prejos de ei. Raman la parerea mea ca o mentalitate de invingator ne face bine. Trebuie sa ma gandesc bine la ce ai postat. La un momentdat te contrazici. Recunosti ca avem o mentalitate de rahat, dar te resemnezi in faptul ca "asa este si nu ai ce face". Aici nu sunt de acord cu tine. Nu vreau sa ajungem putere mondiala, dar Romanii au putere economica, spirituala, umana, etc.. mai mare ca a Cehiei, Bulgariei, Sloveniei, Belgiei si multe altele. Nu cred ca suntem coada Europei.
Iar faptul ca ai zis ca "Din punct de vedere logic, poporul asta ca mentalitate nici nu ar trebui sa existe", m-a rascolit un pic. Credeam ca ai alta parere. Ma rog, s-ar putea sa fiu eu nebun, dar cred in natiunea Romana.
Mai discutam!