Single post: Proiect Acvacris

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Smile Proiect Acvacris

    Totul a inceput de-aici, cand la rugamintea sefei am inceput sa incropesc un acvariu. Am facut multe greseli, din care incerc sa cred ca am invatat destul. In primul rand, cea mai grava gresealaa a fost cea in care am deciclat acvariul (datorita in primul rand spalarii filtrului si a increderii prea mari in solutiile minune care spun ca poti pune pestii instant). Sa nu faceti niciodata aceeasi greseala. Un acvariu in care vreti sa nu va moara pestii, este un acvariu care trebuie ciclat (cel putin o saptamana-doua, timp in care se formeaza bacteriile in filtru... bacterii ce descompun nitriti, nitrati, etc...).

    Ma scuzati, nu vreau sa fac un thread prea "tehnic" aici... ci sa prezint un proiect, denumit (cum altfel) Acvacris (dupa sefa). Proiect care sper sa ajute si pe altii care vor sa-si incropeasca un acvariu frumos. Stiu ca imi vor sari in cap cei mai cunoscatori (de exp. combinatia de carasei cu neoni, pesti complet diferiti cu necestiati diferite)... insa am decis sa fac in asa fel incat sa pastrez cat mai bine ceea ce ii plac posesorului... si nu neaparat dupa regulile de lege ale acvaristicii.

    Prin urmare, acesta va fi un acvariu micut (pentru mine e cel mai mare... imens as putea spune) nu cu foarte multi pestiuci, insa cat mai haios si mai bine organizat. So, let's begin !

    In primul rand, sa vedem componenta de baza:
    1. Acvariu - Juwel Rio 180 (aproximativ 180L) 101 x 41 x 50 cm. Detalii aici.
    2. Lumina - Juwel HighLite 2 x 45W - neoane
    3. Filtru intern - Juwel Standard H - filtru intern cu filtrare biologica si mecanica. Detalii aici.
    4. Incalzitor - Juwel 200W
    5. Filtru extern - TetraTec EX1200 - filtru extern. Detalii aici.
    6. Reflector Juwel 895mm (pentru neoane)
    7. Aspirator Eheim Vacuum Cleaner - pentru curatarea mizeriei. Detalii aici.
    8. Accesorii (vezi pozele). Aici includem plante (foarte multe de plastic, intrucat se stie ca pentru carasi plantele normale nu rezista mult), pietris (de diferite dimensiuni), pietre, mopani. Mai includem si magnetic cleaner, mincioc, priza programabila, o pompa de aer (temporara si pentru urgenta).
    9. Mancare si medicamente. JBL, Tetra, Sera si Hikari sunt cele pe care le voi folosi. Detaliem in curand.

    Well, eu zic ca incepe faza 1. Sau, hai sa-i spunem: Proiect Acvacris v0.1

    Ce facem in acest pas (pana la sosirea monstrului de acvariu). Well, luam pietris, pietre, mopani, plante si orice altceva vom introduce in acvariu... si vom pune la spalat. Deja sunt mai bine de 8 ore de cand tot spal pietrisul si toate cele. Data trecuta am facut o greseala, crezand ca pietrele au fost indeajuns de curate... doar pentru ca am vazut apa cristal. Sa nu faceti acelasi lucru. Mai ales in cazul pietrisului calcaros... lasati cel putin 48h si treceti toate cele prin mai multe ape. Unii chiar recomanda fierberea... eu zic ca nu e totusi cazul. La urma urmei, pestii in natura nu stau in medii de laborator.

    Voi reveni cu faza 2, in care voi prezenta si locatiile unde putem gasi cele mai bune accesorii pentru acvaristica, pesti, informatii, etc. Momentan, poze din prima faza (atentie, pozele sunt cu acvariul anterior deciclat, in care tin pestisorii care de-abia asteapta casuta noua - am pus poze cu el doar pentru a arata ce elemente vom folosi in noul acvariu). Enjoy !

    P.S. Pentru orice informatii, detalii, intrebari, idei... nu ezitati sa postati. Orice idee sau intrebare care poate ajuta un user (si pe mine, bineanteles) e bine venita !
    Attached Images Attached Images img_1297.jpg img_1299.jpg img_1302.jpg img_1303.jpg img_1304.jpg img_1305.jpg img_1306.jpg img_1307.jpg img_1309.jpg img_1310.jpg img_1312.jpg img_1316.jpg