Solista Anca Parghel a �ncetat din viaţă �n această dimineaţă la Spitalul Judeţean din Timişoara, după ce a fost diagnosticată cu cancer ovarian. Ea fusese internată �n cursul zilei de joi, fiind �n stare terminală, cu metastaze generalizate.Solista Anca Parghel a ajuns la spitalul din Timişoara după ce, �n urmă cu puţin timp, se internase �ntr-o clinică de terapie naturistă şi medicină alternativă din Belgrad. Decizia de a pleca la belgrad a fost luată la sugestia unei clinici specializate din T�rgu Mureş. Clinica din străinătate era considerată ultima speranţă a artistei �n lupta cu cancerul.

Diagnosticată cu un cancer ovarian, după ce a avut şi cancer la s�n, artista spera că terapiile alternative o vor ajuta să �nvingă boala.

Dorel Săndesc, şeful secţiei de terapie intensivă a spitalului din Timişoara a declarat că Anca Parghel fusese internată joi şi a murit la c�teva ore de la internare. "Artista a fost internată la spitalul din Timişoara �n cursul zilei de joi, �n stare terminală, cu metastaze generalizate. �n cursul internării a beneficiat doar de un tratament paleativ, care nu avea alte scopuri dec�t calmarea durerii. A decedat la c�teva ore de la internare. Dumnezeu s-o odihnească", a spus doctor Săndesc.

La 10 ani a �nceput să compună, iar la 11 participa deja la concursuri naţionale unde c�nta arii din opere celebre. �nt�lnirea cu jazz-ul a avut loc imediat după ce a intrat la Conservator, la clasa de canto şi a simţit că aceasta �i este vocaţia. �n cei aproape 30 de ani de carieră, Anca Parghel a reuşit să uimească o lume �ntreagă cu vocea şi pasiunea ei pentru muzică.

"Dumnezeu are planuri mari, mă las �n m�na lui, vrea să ne iubim, să ne cunoaştem (...) Să ne vedem peste 100 de ani", declarase Anca Parghel.

Z�mbind. Aşa a �nfruntat Anca Parghel boala. Muzica şi rugăciunile au ajutat-o să treacă peste cele mai grele momente. Nici c�nd cancerul s-a �ntors, după 15 ani de c�nd crunta maladie şi-a scos colţii, nu şi-a pierdut optimismul.

"�mi face bine c�nd c�nt (...) Trag p�nă pic. Misiunea mea trebuie dusă la capăt. Abia aştept să continuăm misiunile şi discurile pe care le avem de făcut", spunea Anca Parghel.

�n vară, familia, colegii, prietenii de la Romantica au str�ns fonduri pentru a o ajuta pe artistă să se poată �ntoarce pe scenă. Anca Parghel s-a tratat la Cluj şi Viena. �ncepuse să se simtă mai bine şi era fericită că lumea i-a dovedit că o iubeşte.

"Era optimistă, un om cu care �ţi făcea plăcere să stai de vorbă, era surprinzătoare şi un om foarte agreabil. �mi pare foarte rău", a spus compozitorul Horia Moculescu.

Anca Parghel s-a născut la C�mpulung Moldovenesc, pe 16 septembrie 1957. A fost aplaudată de mii de oameni la marile festivaluri de jazz şi a predat jazz vocal şi canto la Bruxelles, Koln, Linz, Leipzig,Munchen,Viena, Hannovra, New York şi la Conservatorul Regal Sisloe, din Marea Britanie. A c�ntat �n toată lumea, dar cel mai bine se simţea c�nd era pe scenă alături de cei doi fii ai ei - Ciprian, la bas şi Tudor la percuţie.

Dumnezeu sa o ierte!