Quote Originally Posted by MonkY View Post
Sper ca este parerea ta personala si nu profesionala. Pentru ca altfel e grav. In ultima perioada cred ca am instalat KIS/KAV... cel putin 500 licente, pe sisteme mai mult sau mai putin performante. Daca prin Avira, AVG, Avast (chiar si NOD32 si Bitdefender) treceau spyware/trojani si alte nebunii ca prin branza... n-am vazut sa treaca ceva prin Kaspersky. Mai mult, chestia cu resursele e depasita de mult (de cand cu Vista si Win7)... iar memorie, nu cred ca mai are nimeni sub 2GB in ziua de azi... Daca are mai putin, sa se uite ca a ajuns sa coste 1GB cat o masa la McDonalds
Si profesionala si personala, depinzand de configuratie si desigur doar pentru persoane fizice (la firme Kaspersky clar, nici nu se pune discutia). Kaspersky este cel mai bun antivirus din ziua de azi nu am contestat, dar protectia Avira (avast are un sistem interesant de devirusare cam atat deci ma refer doar la avira cat despre AVG NOD32 (Nod numai este ce a fost) si Bit sunt fail ...) este tot de ce are nevoie un user de obicei, deci pentru prevenire in mare ajunge avira, pentru curatare da in mare kaspersky este necesar si acela mai are probleme dar oricum aici vorbim de prevenire nu despre un caz virusat, inca un mare plus este ca Avira este gratuit. Nu am tinut cont cate instalari am facut (ma refer la persoane fizice nu sunt incluse firme) dar cu avira pana in ziua de azi nu am avut un caz de infestare la nici o persoana incluzand la mine. Deci in final daca este vorba de o firma sau cineva care necesita maximum de protectie, da kaspersky este solutia, dar pentru majoritatea de home useri nu merita bataia de cap si pierderea de resurse, ajunge avira, iar pentru un user avansat avira este iara o alegere buna.