Quote Originally Posted by MonkY View Post
Sper ca 2009 sa fie un pic mai calm si sa iasa titluri mai bine "alese" si mai "coapte"... ma tem insa ca datorita crizei financiare din acest an vom avea niste rezultate dezastruoase. Sau, cine stie... poate acum cu criza vor lucra mai cu spor programatorii/developerii/testeriii... stiind ca va fi din ce in ce mai greu sa gasesti un job atat de bun.
intr-adevar, unii se inchid (vezi Ensemble), in timp ce altii sunt in plina expansiune/dezvoltare. 2009 este un an in care TEORETIC ar trebui sa iasa mai multe titluri promise cu ceva timp in urma (killzone 2, alan wake, re5, etc), titluri care acum sunt pe ultima suta de metri. nu de finalizarea lor ma tem, ci de limitarea avintului producatorilor. in plina criza financiara, ideea de a baga multe milioane intr-un joc este din ce in ce mai riscanta, deci cred ca se vor gindi mai mult pina vor aproba un proiect sau altul, asa ca nu m-ar mira ca in 2009 sa avem parte de mult mai putine titluri noi (anuntate, nu livrate) decit in 2008. chestia asta pina la urma e un lucru bun pentru ca probabil numai crema va iesi la suprafata, iar banii pe care ii vom cheltui se vor duce pe jocuri fff bune. pe de alta parte, probabil ca multe studiouri nu vor rezista, mai ales daca titlurile pe care le vor scoate in viitorul apropiat nu vor avea priza la public. nu ma refer la colosi, ci la studiouri mai mici, insa sincer mi-as dori sa ne mai scuteasca si EA de corvoada de a juca cite un NFS sau FIFA in fiecare an.

o alta consecinta directa a crizei care incepe sa se contureze este revenirea in forta a contentului episodic, daca se poate spune asa. episodic content este un concept mai vechi, insa nu prea a prins la inceput (acum citiva ani) cind lumea vroia jocuri full cap-coada. acum avem de-a face cu o struto-camila. ti se serveste un joc care se preteaza a fi updatat si care suporta add-onuri, dupa care vin add-onurile la o treime de pret dar substantiale ca gameplay. COD5 va avea parte de ceva nou in materie de DLC, urmeaza addonu de GTAIV in primavara, FIFA am impresia ca se updateaza si el in mod regulat. incet, incet suntem educati sa acceptam un fel de episodic content din ce in ce mai dezvoltat, asta pentru ca un astfel de model de business este mai bun pe timp de criza. so, 2009 va marca inceputul livrarii de episodic content sau DLC (cum vreti sa ii spuneti) intr-un mod substantial. tot aici as indrazni sa mentionez si inceputul MMOurilor pe console (in speta PS3 cu The Agency si mai era unu..Realm...e prea tirziu la ora asta). nu mai continui ca o dau in articol si nu are sens aici, insa incerc sa scriu pentru sfirsit de an o analiza a industriei din punctul meu de vedere, cu unele mici previziuni pentru 2009. rumeg ideea asta de ceva timp si poate se concretizeaza in ceva mai amplu pina de Craciun mai ales ca duc lipsa unui articol care sa imi puna la incercare si capacitatea de analiza, cit si cea de creatie.