Single post: Proiect Acvacris

  1. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Proiect Acvacris v0.2

    Dupa lupte seculare... acesta este stadiul in care a ajuns proiectul. Inca mai sunt items de venit... si mi-am dat seama ca am ramas cu pietre, accesorii si plante artificiale cat pentru inca vre-o 2 acvarii. Asta si datorita faptului ca s-a hotarat Cris sa renuntam la carasei (frumusei foc, dar se fac niste monstruleti... iar ei nu-i plac asa mari).

    Acum, perioada de ciclare... ce va dura (daca am noroc) aproximativ 2 saptamani. Timp in care voi introduce doar niste corydors (de "sacrificiu" - insa sunt pesti rezistenti), pentru producerea amoniacului. Intre timp, ambele filtre lucreaza la capacitate maxima. Ceva Bactozym si AquaSafe... aruncata niste mancare in acvariu (desi nu are cine sa o pape - ajuta insa la formarea bacteriilor/amoniacului).

    Am facut si o mica "schema" a ciclului azotului intr-un acvariu. Inca odata, cei care luati pestiuci si ii aruncati direct intr-un acvariu neciclat... sa nu va para rau daca va mor pe capete, sau daca aveti apa prea albicioasa, etc. Fara coloniile de bacterii formate, un acvariu devine de fapt morga pentru pesti.

    Sper sa va placa... desi pare asa "pustiu" si rece fara pestiuci. Am muncit cu Cris la el de ne-au sarit capacele. Eu zic ca a meritat.

    P.S. Nici-un acvarist printre consolisti ?
    Attached Images Attached Images proiect_aquacris_v0.2.jpg ciclul_azotului_in_acvariu.jpg proiect_aquacris_v0.2b.jpg