MonkY si eu urmeaza sa-mi fac cadou saptamana asta un acvariu Juwel Rio si sa le aduc luxul unor neoane pestilor mei care pana acum au stat la lumina unei lampi de birou.
Mi s-au perindat multe specii prin acvariu mai ales ca atunci eram un incepator (Februarie 2007) dar intre timp am ajuns sa ma specializez pe o anumita specie.. sau mai degraba ramura pentru ca tin sa cresc mai multi pesti din aceeasi increngatura.
Multi dintre pesti i-am pierdut fie pentru ca guramul albastru pe care-l am i-a mancat... culmea ca o facea fara ca eu sa fiu atent sau macar acasa. Ajungeam de la munca si nu mai erau pestii.
Au fost cativa care s-au aruncat din acvariu (nu am capac - remember? ) dupa prima jumatate de ora. A trebuit sa pun unele plante plutitoare ca sa-i "incurc" in misiunea sinucigasa.
Mare atentie la speciile de pesti pe care le cresti si mancarea pe care o iei. Nu toate "tropical fish food" se mananca. Am avut unii Xilo care n-au mancat deloc odata ce am schimbat mancarea si in 3-4 zile au murit de foame.


Acum sunt proud owner al guramului albastru (membru din Martie 2007 la mine in acvariu), un ler (din decembrie 2008 - la multi ani <:-p) si trei gurami pitici din Februarie 2008.
Acvariul e mic (35L) si nu vreau sa-l supra aglomerez. Mai ales ca guramul albastru si lerul s-au facut din 1cm in 7 si le trebuie spatiu de manevra.

Daca as sti ca nu-i mananca restul as lua intre 6-8 neoni. Sunt geniali cum se plimba ei asa organizat. Zici ca sunt o ghilda
Guramul ala a mancat 4 in 2 zile