Uitandu-ma la povestile voastre, realizez ca am facut un pic mai mult gaming decat mi se parea mie (doar un pic, nu ma consider vreun expert). Fiindca memoria cronologica nu ma ajuta asa mult, o sa imi impart viata de "jucator" in etape. Dupa cum urmeaza:

1. INCEPUTUL
Primul contact cu jocurile a avut loc pe cand eram la gradinita sau imediat dupa revolutie, nu imi amintesc foarte bine (1987 -1989 cred) .Am vazut la un unchi de al meu un joc foarte rudimentar (niste patrate care, chipurile, erau masini pe autostrada). Si acum ma mir de cat de captivat puteam sa fiu de acel joc cu casete audio...
De aici mi s-a deschis apetitul pentru tot ce inseamna jocurile

2. BASIC GAMING
Trend-ul a fost stabilit, asa ca intr-o zi m-am trezit acasa cu un Cobra, adus de tata. Si nu orice Cobra, ci unul adaptat pentru a lucra cu dischete. Au urmat zeci de ore de jucat si colectii intregi de dischete cu jocuri alb-negru

2. COIN-UP SI INCEPUTUL DEPENDENTEI
A urmat perioada in care nu ma mai dezlipeam de coin-up-uri: la mare, in cartier, la munte - oriunde cautam aceste sali si imi cheltuiam ultimii banuti pe Street-Figter II si FINAL FIGHT (jocul care m-a marcat cel mai mult). Nu am reusit sa termini nici unul dintre ele

In acelasi timp am impresia ca mi se scurgeau ochii prin consignatiile din Unirea, care arata la fel de ispititor chiar si astazi (e un fel de fructul oprit, avand in vedere cate tepe se iau pe acolo)

3. CONSOLE
In sfarsit, de Craciun, primim un Terminator, pe care l-am sacrificat total gaming-ului, am ars 3 perechi de joystick-uri. M-am jucat cu mare placere la el, insa, in paralel, eram constient ca era un fals ordinar.
Mai ales ca am avut ocazia sa il schimb temporar cu un Super Nintendo: a fost o revelatie pentru mine - culorile, sunetul, povestea si mai ales modul original in care interactionai cu jocul in sine.
Doar doua jocuri am avut la el: Super Mario World si un joc cu avioane de la Capcom - geniale, le-am jucat doua luni in continuu, dupa care mi-am primit inapoi terminatorul

Eram deja in clasa a 7a - a 8a, ne adunam cu toti colegii de clasa si pierdeam vremea la terminator in loc sa invatam - stiam ca este un viciu, dar ne facea cu atat mai multa placere.

Urmeaza un Sega Game Gear second-hand de la Unirea, luat de la o consignatie dubioasa cu banii primiti de ziua mea pentru adidasi . Am jucat pe el NBA (uimit de cata "inteligenta" poate incapea intr-un device atat de mic). Evident ca mini-consola s-a prajit definitiv. Foarte misto jocul si abordarea de tip arcade - dupa cateva cosuri consecutive, tin minte ca mingea lua practic foc si ardea plasa . Genial...

4. COMPUTER
Urmeaza perioada cand ne luam si noi PC, ca familie - perioada in care placile Voodoo erau pe trend.
Primul joc - NFS III Hot Pursuit. Am petrecut odata 19 ore incontinuu in fata acestui joc, l-am intors pe toate fetele, ore si ore...

Alte titluri care m-au marcat: Fallout 2 jucat pe decursul a 3-4 luni cu mare placere, Max Payne. Cam tot ce imi pica in mana (cumparat de la piratii din statia Sf.Gheorghe), incercam sa termin.

Cel mai amuzant moment: jucat un NFS mai nou (nu imi amintesc titlul, oricum prea nou pt calculatorul meu obosit deja), cu computerul desfacut, patura pe el si un mare ventilator dedesubt (pt a nu se bloca). Plus o patura pe mine, fiindca era IARNA . Ma jucam asa cu orele...


5. PAUZA
Urmeaza o lunga pauza, determinata in special de faptul ca am ramas in urma cu computerul (dupa faza cu patura, chiar nu am mai avut jocuri care sa imi mearga, deja aparusera chestii noi).
Facultate, diplome, job..................... PAUZA

6. NEXT GEN
Acum, ca banii nu au mai fost o constrangere, am vrut sa ma intorc la pasiunea mea. Cam greu, la 28 de ani, va dati seama ce au avut de zis cei din jur... Oricum, si asa, am luat un XBOX 360, dupa zile intregi de privit forumul acesta si inteles toate dedesubturile.
Practic, stiam totul despre XBOX si nici macar nu aveam unul.
Cum l-am luat, l-am modat, aveam tot arsenalul pregatit.
Timp de doua luni am jucat la el la greu, desi muncesc mai mult de 8 ore pe zi. Am jucat zeci de jocuri, cu ardoare maxima!! Mi-a placut la nebunie, pot spune ca Gears Of War mi-a ramas foarte aproape dintre toate.

Bineinteles, ca toata treaba cu XBOX-ul incepuse sa imi afecteze un pic celelalte planuri, asa ca intr-o dimineata m-am hotarat brusc sa il vand. L-am pus pe acest forum si l-am dat in aceeasi zi

6. ????
Am ramas fara XBOX si inca sunt la curent cu ultimele aparitii si cu tot ce se intampla pe forumuri (nu postez, doar privesc). Lipseste ceva.... as vrea sa imi iau un PSP, dar ma confrunt cu aceleasi prejudecati si obstacole

Cam atat guys!

Toate bune!