Quote Originally Posted by LucKos View Post
Pendulez intre 37LG6000 sau 42LG6100 sau un Samsung LE37A656 (bugetul este de maxim 3500 RON)
No LG for me ! Mult prea multe probleme, service grav...
Quote Originally Posted by LucKos View Post
As dori sa stiu daca cele doua tehnologii de 100Hz si 24p ar face schimbari majore in vizionarea programelor TV prin cablu de satelit de la RDS, analogic, sau daca imaginea jocurilor de PS3 ar fi vizibil mai buna. Din cate stiu eu 24p nu ajuta mult...avantajul ar fi la filmele care au ca sursa nativa 24p.
24p nu te ajuta decat la redarea filmelor... si acolo e cu dus si intors. In principiu, rezolva problemele de sacadare a imaginii (in special la panoramic) insa pot introduce si artefacte, cel mai "bun" exemplu fiind IFC-ul de la Panny, care mai mult rau face. 100Hz va rezulta de obicei intr-o imagine mai stabila (50Hz pentru unii inseamna un flicker deranjant).
Quote Originally Posted by LucKos View Post
Pe de alta parte Samsungul LE37A656 are 100 Hz dar contrastul este de 15000:1 fata de ambele modele de la LG care au contrastul dinamic de 50000:1. N-am vazut insa timpul de raspuns la nici unul din ele. Samsungul l-am gasit la 2900 RON aici. Si asta este un aspect de care sunt curios, cat de mult conteaza 15000:1 fata de 50000:1.
Ignora caracteristicile acestea tehnice "din burta" si mergi in Media Galaxy undeva, si roaga-i sa-ti puna TV-urile side by side, conectata la aceeasi sursa... In felul acesta poti face o comparatie "ca la carte". De multe ori dinamicul acela 50.000:1 de-abia daca se traduce intr-un amarat de 1500:1 real.
Quote Originally Posted by LucKos View Post
Sunt deschis si la alte sugestii, cu mentiunea sa raman in buget. Sincer daca nu ar conta foarte mult 100 Hz si 24p as merge pe LGul de 37'', dar daca ai solutii mai bune pot merge si pe o plasma.

Distanta de la ochii mei pana la TV ar fi de 2,5 - 3 m...cam asa. TVul il iau pt. casa si cat sunt eu la serviciu sau in Bucuresti cred ca se va mai uita si maica-mea la el pe cablu si vreau ca imaginea sa fie cat de cat decenta (stiu ca depinde si de "transmisie" pana la urma).
Pai, daca tot ai sarit la acel 42" la 3450 RON, eu zic ca te-ai putea orienta spre un 42PY8 care e vre-o 3200 RON: Panasonic TH-42PY8 Lista de preturi - cel mai mic pret Bafta la cumparaturi !