DeathWings: scuze, sunt pe fuga acum (trebuie sa-l ajut pe Mosu sa duca din cadouri la intalnirea consolistilor), asa ca nu voi putea sa listez toate cele, dar voi incerca sa raspund rapid.

1. In primul rand, acel gravel cleaner de la Eheim se foloseste de un motoras, 4 acumulatori AA si are un filtru prin care trece apa. Se introduce in acvariu si trage mizeria de deasupra sau din substrat. Sa nu-ti imaginezi ca trage chiar tot, nu este extraordinar de puternic, dar isi face treaba (se vede foarte repede cum ramane mizeria filtrata in compartimentul ei). Din pacate, e cam expensive (200 RON am dat pe jucarie daca nu ma insel). O sa-ti arat si alte 2-3 alternative, mult mai ieftine (mai ales daca ai pompa de aer... poti lega la ea o jucarie de la Sera, care e vre-o 30 RON).

2. In afara de pietris am pus un substrat cu nutrienti pentru plante. Eu am mers pe JBL, dar poti folosi si alternative de la Tetra sau Sera cu incredere. In cazul meu, JBL AquaBasis Plus (se pune un strat de 2-3cm, care ajunge plantelor intre 1 an si 3 ani - asta daca folosesti si Ferropol si Ferropol 24, aditivi pentru plante).

3. Mi-a ramas O TONA in plus, si tot zic de o saptamana ca fac lista de vanzare. Mai am un acvariu de 65L (complet echipat), un filtru intern tare de la Eheim, tone de plante artificiale, pietre, mopani, radacini (foarte greu de gasit unele interesante si ATENTIE care sa nu pluteasca - eu mi-am luat teapa cu 2 radacini de 100 RON care pluteau), o pompa de aer super silentioasa de la Eheim, etc.. etc...

4. Capul schelet l-am gasit la Coralis, "ascuns"... De-atunci n-am mai vazut altul...

5. Referitor la sfatul cu lumina, nu numai ca nu e indicata lumina naturala... dar mai apar si alge pe partea unde bate lumina naturala. Din pacate, la mine este singurul loc din casa in care pot sa tin acvariu atat de mare.

P.S. Luni daca am noroc imi va veni un inlocuitor pentru Rio 180L. Mai exact, un Rio 240L. Suna frumos, inca 60L in plus... dar pentru mine va fi un chin. Nu mai zic ca inca nu este terminata ciclarea la acesta vechi, si eu deja il schimb... phew...

Gata, am fugit acum. TTYL. Poate vii la intalnire si vorbim acolo...