Quote Originally Posted by MonkY View Post
Am avut cand eram pitic... si cred ca i-am omorat dandu-le prea mult de mancare. Imi placea de ei ca-si strangeau frumusel mancarea si o tineau in falci... de parca se pregateau in fiecare zi pt. hibernare, nu alta. Tin minte ca nu-mi placea mizeria facuta de ei, dar probabil in ziua de azi au mai avansat tehnicile de incropit o casuta pt. hamsteri (se folosea talas pe-atunci, grrr).

Sa va traiasca !

Btw, cum stau la capitolul inteligenta ? Stiu pe cineva care avea asa ceva si-l lasa liber prin casa, i se cuibarea pe tastatura... nu facea mizerie decat la el in casa Ma intreb, oare te poti intelege cu ei ? Daca-i certi, daca ii chemi... cum se comporta ?
In orice caz,dupa cum m-am documentat si bla bla,nu e bine sa certi un hamster,la cat de miculut este,indiferent de greseala pe care ar face-o nu l-as putea certa deloc.Cat despre inteligenta,eu il am de 2 luni si deja s-a invatat cu mine.Treburile si le face DOAR in casuta lui,in care ii schimb rumegusul odata la 2-3 zile,pentru ca se umple repede de excremente.Mizerie nu imi face deloc,deocamdata nu il las de capul lui pentru ca este mic si cine stie unde se duce,nu am incredere totala in el deocamdata. Ce sa zic,este un animalut de companie excelent care nu necesita foarte mult timp liber,si pe deasupra e si foarte funny.
Apropo,find niste animale nocturne,deageaba zice lumea ''apai nu imi trebuie deoarece sunt nocturne si nu stau seara ma ajoc cu el''.Aici gresesc mult,ei dorm,insa nu toata ziua,se culca vreo 2-3 ore,dupa care te poti juca cam atat cu ei,si daca ii lasi in casuta se culca mai departe,seara sunt 60-70 % treji,depinde de de ce activitate a avut parte in ziua respectiva.Prima zi cand l-am adus,fratele meu mai mic s-a jucat cu el incat seara nu a fost treaz 1 minut .

Ce sa zic,sunt niste animale foarte dragute,acum am de gand sa imi cumpar si un chinchilla.
P.S: Va rog pentru cei care detineti hamsteri,sa puneti poze cu ei,multumesc.