DeathWings, in functie de buget... de exp. daca nu ti se pare prea mult, ti-as recomanda un Tetra EX 400 pentru acvariul tau (e pt. upto 100L): Filtru extern Tetratec Ex 400 e 223 RON (si are doar vre-o 20cm inaltime - detalii aici: Tetra Germany - Products - Tropical Aquarium - Tetratec EX - Product Line). Daca iti permiti insa, mergi pe EX 600, intrucat in timp le scade eficienta.

Daca insa nu vrei, si nu ai loc de un filtru extern, atunci poti opta pentru un filtru intern Tetra 600 (cam 90 RON): Filtru intern Tetra 600 l/h care iti va oferi atat filtrare mecanica precum si biologica. Detalii aici: Tetra Germany - Products - Tropical Aquarium - Equipment & Accessories - Equipment & Accessories - Tetratec Aquarium Filter - Tetratec IN plus Internal Filter - Tetratec IN plus Internal Filter - Tetratec IN plus Internal Filter . Sau, poate cine stie, iti place mai mult ceva de la JBL. Eu pt. cel mic optasem pentru un Eheim Aquaball pentru ca se pot scoate/adauga oricati suporti cu bureti doresti: Filtru intern Eheim Aquaball 2212 Atentie insa, la acesta iti vor trebui medii de filtrare achizitionate separat (nu are decat bureti default).

Eu ca pompa de aer folosesc Eheim pentru ca mi s-a parut mult mai silentioasa decat Tetra. In plus, are 2 iesiri, ambele reglabile ca debit. Mai mult, vine si cu 2 furtunase si 2 "pietre" care sunt si ele reglabile (pt. bule mai fine sau mai mari).

Nu-i nimic, si pentur mine este un "nou inceput"...