chiar pot sa spun ca Demon's souls l-am devorat de-a dreptul . 55-60 de ore de omorat demoni , salvat NPC-uri , explorat , crescut in level , ajutat alti playeri si muuulte altele .
Nota 20/10 , A+++ , 10***
Poate multi o sa credeti ca exagerez , da sincer nu m-am mai jucat un joc cu atata chef , un RPG asa de bun de pe vremea in care aveam 10 anisori si ma jucam Gothic 1 stand ore intregi in fata calculatorului . Si la Demon's Souls am avut maratoane foarte lungi de jucat , unele ajungand pana la 12-13 ore .

E o minunatie de joc . Da sa incepem frumos , frumos si sa enumeram lucrurile bune si lucrurile ...mai putin bine (ca lucruri rele nu are jocu asta )

Plusuri:
+povestea de-a dreptul originala (au riscat developerii sa renunte la ceva cliseu cu orci vs oameni si au facut o poveste complexa si de-a dreptul unica )
+peisajele care iti taiau rasuflarea (erau unele momente in joc in care puneam maneta jos si stateam 1 minut , doua si numa admiram peisajul ...cateva zone din Boletaria Palace m-au lasat fara cuvinte )
+combat system-ul (cel mai bun combat system pe care l-am intalnit vreodata intr-un RPG ...EVER !!!11)
+numarul mare de bosii si diferitele metode necesare de a-i aborda
+muzicaaaa (ajuta foarte mult la crearea atmosferei )
+faptul ca nu erai obligat sa termini diferitele lumi intr-o ordine anume
+varietatea inamicilor
+faptul ca trebuia sa ataci un inamic cu foarte mare atentie si sa fi tactic cat de cat . Nu mergea cu hack & slash [-x
+multiplayer-ul era divin . Asa ma distram eu cu inca 2 playeri ca ne ajutam reciproc si omoram tot ce ne statea in cale (de cele mai multe ori cel putin )
+nivelul mai ridicat de dificultate facea ca fiecare kill sa ofere o satisfactie incredibil de mare
+arhitectura fiecarui nivel (Level creatorii au fost niste masterminds nu alta )

si acuma minusurile :
-lipsa oraselor din joc (desi nu pot sa zic ca ma deranja , de altfel avea foarte multa logica faptul ca nu mai existau orase locuite de oameni , dar uneori parca doream altceva decat sa vizitez acelasi Nexus ...foarte rar , da totusi doream )
-in primele 2 ore de jucat mi s-a parut nivelul de dificultate ridicat ca fiin un lucru rau , dar dupa acele 2 ore in care m-am obisnuit cu combat system-ul din joc si am descoperit o tactica pt fiecare inamic/boss am ajuns sa il consider un lucru bun (deci aicea e o lama cu doua taisuri )

Asa de mult imi place jocul asta ca deja am adaugat 5-6 ore de jucat (am dat new game + ) . In mod normal nu ma omor dupa trofee (sometimes i really hate them ) dar deoarece mi-a placut acest joc asa de mult , o sa incerc sa obtin platina (cica ii neesar de cel putin 200-250 de ore ca sa obtii platina ).

Tot ce pot sa mai spun acum e ca , consider Demon's Souls ca fiind cel mai bun RPG lansat in ultimii ani , cel mai bun joc din aceasta generatie de console si unul dintre cele mai bune jocuri butonate in viata mea .

P.S. Astept cu sufletul la gura sa anunte Demon's Souls 2 . Si la ala o sa dau pre-order la collectors edition