Prima mea experienta cu jocurile pe console si pe arcade a fost prin 96/97 cand o vecina de a mea a venit la noi (un grup de vreo 3-4 baieti) cu un joc tetris. Toti am fost , chestia aia cu butoane ne luase ochii, bineinteles ca intr-o saptamana deja ne plictisisem de el si ajunsesem sa facem concurs pe gume turbo cine ajunge cel mai repede la lvl 10 . Tot prin 97 intr-o vizita cu parintii la matusemea, varul meu imi arata un joc cu manete numit rambo. In aceea seara nu am mai plecat acasa, si nici seara urmatoare cand a venit tata dupa mine, dabia cu greu am plecat in a 3-a zi acasa. Dupa aceea experienta m-am tinut de tata sa imi cumpere si mie un joc ca al varului meu, dar din motive financiare nu am reusit sa il conving, oricum in aceea perioada in week-end-uri nu mai stateam pe acasa, eu asi fi vrut sa ma mut la matusimea si in cursul saptamanii dar varul fiind mai mare era obilgat sa se duca la scoala si asa imi petreceam eu zilele singur acasa in asteptarea sfarsitului de saptamana.
Apoi a urmat alta era in care stateam mai mult pe la prieteni sa ma joc pe terminator, imi aduc aminte ca intr-o zi un amic de al meu a venit la mine si tinea in mana o caseta dinaceea galbena cu niste broaste verzi pe ea, era Testoasele Ninja, tot in aceeasi zi l-am si terminat la dublu . La fel si cu contra, mario, si multe alte jocuri ale vremii.
Prin 2000 am avut prima experienta cu un pc, la un coleg de munca al tatalui meu, (pe vremea aceea avea doar vreo 24 de ani, omul acela era un zeu pentru mine in ale calculatoarelor, si inca mai este ) eram atat de fascinat de Doom, Quake 3, Fifa 2000 incat vreo 4 zile am plans dupa un calculator dar fara rezultat pozitiv . Dar au urmat multe ore petrecute la salile de calculatoare si multi bani cheltuiti pentru a juca Fifa 2000 Quake 3 si multe alte jocuri pe pc. Insa prin vara lui 2001 cand tata a venit dintr-o delegatie de la Alba Iulia (si acum imi amintesc aceea zi) m-am pomenit si cu colegul acestuia de munca impreuna cu minunatia, sincer nu imi mai aduc aminte configuratia, dar era destul de bun pentru vremea aceea pentru ca l-am tinut pana prin 2003 fara sa ii fac vreun update, iar acel update venind in urma unei vizite la un amic pe care o sa o povestesc mai jos.
In 2003 prin octombrie prietenul meu cel mai bun m-a chemat la el acasa, (la apartamentul parintilor, el stand la bunici) sa imi arate noul lui pc, era o cometa a vremii, toate jocurile ii mergeau pe high, tin minte ca a fost un week-end perfect pentru stat in casa, a plouat torential tot week-endul iar noi ne-am putut bucura din plin de Unreal Turnament, Fifa 2002, Fifa World Cup, RA2, si multe alte jocuri pe care le avea. Apoi pana prin 2007 a urmat aceea perioada de counter-strike pe care o regret.
Momentan detin un XBOX 360, de la inceputul lui 2008 pe care pur si simplu il ador, iar de ieri un PSP .
Sper ca nu v-am plictisit cu prea multe cuvine si detalii dar sunt mult prea entuziasmat de noul meu cadou de Craciun. In incheiere va doresc Craciun Fericit si la cat mai putine rrod pentru detinatorii de cutii cu fericire.