referitor la punctul 9 din regulament, prin trageri de timp se intelege: sa tii mingea cu portarul in mana cat mai mult posibil, dupa care sa o lasi jos si sa incepi sa faci picurele sau sa stai ca prostu, sa pasezi mingea repetat intre fundasi, sa te duci pana la mijlocul terenului dupa care sa dai pasa lunga inapoi la fundasi si iar sa plimbi mingea in careu. mie fazele astea mi se par de prost gust si nu le voi tolera intr-un campionat care se vrea fair play.
acum nu zice nimeni ca in situatia in care conduci de exemplu si esti cu un fundas cu mingea la picior sa te grabesti sa lansezi un atac atat timp cat adversarul nu te ataca (am vazut si multi prosti care iti blocheaza orice cale de pasa, dar nu iti ataca jucatorul cu mingea si dupa aia tipa ca de ce tragi de timp dc nu incerci o pasa riscanta sau dc intorci mingea inapoi), dar dc o face nu vad nici un motiv sa incepi sa plimbi mingea in careu toata repriza la trecerea timpului. Cine are aceasta tactica o poate pastra pt online dar nu aici pt campionat.
acum vei zice "bun, da cum demonstreaza cineva ca adversarul a tras de timp?". dc se intampla prima data si nu exista o dovada video (unul din jucatori sa fi filmat meciul), eu notez undeva incidentul si las lucrurile asa cum sunt. dar dc primesc inca 3-4 acuze cum ca acelasi jucator apeleaza la tactici de genul asta sau primesc o dovada video din partea unui jucator care a filmat meciul il zbor din campionat pe respectivul.

referitor la faptul dc o sa ai sau nu timp sa participi e alegerea ta, tu stii mai bine. vor fi 2 meciuri tur-retur pe saptamana, o etapa luni-joi si a 2-a etapa vineri-duminica. meciurile se vor putea juca si in avans pt a nu fi obligat sa ai parte de meciuri obligatorii.