Un nou sfat... legat de filtrele externe: Never trust them 100% ! Eu m-am trezit cu apa in casa chiar si cu un Eheim Professional 3 2075... ale carui garnituri sunt ca noi, incheieturile sunt ok, nu are crapaturi or something like that ! Ma gandesc cu groaza ce s-ar fi intamplat daca plecam de-acasa o saptamana... Prin urmare, faceti-va un obicei din a va verifica filtrele zilnic pt. scurgeri.

Nu mergeti pe incredere ! Puneti coliere la fiecare imbinare a furtunelor ! Pentru un filtru "imbacsit" presiunea creste cateodata atat de mult incat garantat va ceda locul cel mai putin "inchegat".

Nu uitati sa schimbati periodic filtrele mecanice ! In momentul in care acestea se vor umple de mizerie, nu numai ca veti avea probleme in acvariu, dar apar si probleme legate de presiune (pompa lucrand "in gol")...

La achizitionarea unui filtru, nu uitati sa achizitionati si piese de schimb. Nu cred ca vreti sa deciclati acvariul si sa va omorati pestii asteptand niste amarate de garnituri... E bine sa aveti si vaselina siliconica pentru cazurile in care aveti mici scurgeri.

Bafta !