Hai sa va povestesc eu cum sta treaba cu concediul maternal de 2 ani. Intamplator, ma aflu in situatia de a avea copil mic (8 luni facute zilele trecute). In aprilie face primul anisor si pe urma ce fac cu ea? O dau la cresa? Unde sa o dau? Stau in Cluj-Napoca, care nu e chiar satuc, si nu am unde sa o trimit. Nimeni nu accepta asa copil mic. Bunicile sunt departe de noi si nu pot sa aiba grija de ea. Deci... ce fac? O tin inchisa pana ajungem acasa si o plantez in fata TV-ului, poate ii mai dau si un joystick in manuta.

Quote Originally Posted by Wargasm View Post
N-ai bani sa intretii un copil, nu-l face. Nu trebuie ca eu si altii acum sa-ti platim tie indemnizatia nesimtita timp de 2 ani de zile, sa huzuresti in fata televizorului sau a consolei.
Crede-ma ca inainte de a ne gandi sa facem un copil ne-am calculat in amanunt daca putem sa il intretinem. Si putem, in conditiile in care, desi platesc lunar mai multe sute RON numai CAS si in 12 ani de cand lucrez cu carte de munca nu am beneficiat nici macar de o aspirina compensata, eu trebuie sa ii cumpar fetitei vaccinurile OBLIGATORII, fiecare in valoare de 300 RON, date la doua luni, patru luni si sase luni. La maternitate nu vrei sa stii cat am "cotizat". In conditiile in care mai trebuie sa cumpar haine, pampersi, lapte, jucarii samd. Toate in conditiile in care alocatia primita de ea de la statul roman care incurajeaza mortalitatea si nicidecum natalitatea e de 200 RON/lunar. Dar nu banii sunt problema: nu am cu cine sa o las!

Da, stiam toate astea, le-am calculat, dar nici prin nu ne-a trecut ca boii astia vor sa reduca perioada de concediu maternal, in conditiile in care statul nu iti ofera alta alternativa decat de a lasa copilul cu neamuri/cunoscuti/bona. Daca ar exista un sistem de invatamant care sa preia copilul de la 5 luni-1 an si sa aiba grija de el, sa il educe, sa socializeze cu alti copii, atunci se poate vorbi de reducerea concediului maternal. Pana atunci NU!!!

Un lucru e clar: pentru familia mea va fi singurul copil. Las minoritatea cu mai multe litere r in nume sa umple tara asta cu plozi. Si asa mortalitatea e invingatoarea in lupta cu natalitatea. Noi nu avem nevoie ca cineva sa ne urmeze. Oricum am parjolit si am secat tot.

LE: mi-a luat-o cristi-dinu inainte